Top 5 ekologicznych rozwiązań w domu, które pozwolą Ci zaoszczędzi

aranzacja wnetrz

Chyba każdy ma czasem wrażenie, że wydaje za dużo. Na szczęście zawsze można zacząć oszczędzać i wcale nie musi być to trudne, tym bardziej, że owych rozwiązań nie odczujecie na skórze, a jednak rachunki się zmniejszą. Poznajcie więc top 5 ekologicznych rozwiązań w domu.

Top 1: Nie marnuj tyle wody, bo i po co?

Cóż na początek zaczniemy od subtelnej zmiany, ale jednak zmiany, która sprawi, że nie tylko co nieco zaoszczędzicie, ale przede wszystkim zrobicie coś dobrego dla środowiska. Mamy tutaj na myśli oszczędność wody, bo chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że w wielu krajach ludzie nadal cierpią z powodu susz, a jednak my ludzie z Europy, czy innych bogatszych krajów lubimy ją marnować. Owszem przez takie działanie nie uratujemy całego świata, ale na pewno coś dobrego jesteśmy w stanie dla niego zrobić. Jak oszczędzać wodę? Nie kąpać się – oczywiście to żart typu suchar na poziomie Karola Strasburgera. Mamy tutaj raczej na myśli rozwiązania typu puszczanie mniejszej ilości wody, ale także skrócenie czasu pryszniców do minuty czy dwóch, zatem czas skończyć z pół godzinnym oblewaniem się wodą. Do tego zakręcajcie wodę w czasie, gdy myjecie zęby, albo mydlicie ręce. Zapomnielibyśmy jeszcze dodać, że należy sprawdzić czy podłączenie wodne nie sprawia, że woda wypływa, a przez to się marnuje. Niby to bardzo proste rozwiązania, a jednak dzięki niemu można zrobić coś dobrego.

Top 2: Kupuj tylko najlepsze sprzęty

Oczywiście, że wyposażenie ma znaczenie, stąd też należy wybierać tylko najlepsze sprzęty RTV czy AGD, ale najlepsze wcale nie oznacza najdroższe, mamy tutaj na myśli energooszczędność. Ale teraz możecie być zaskoczeni, bowiem znikają słynne już A plusy i ich miejsce zajęły nowe oznaczenie efektywności energetycznej. W tym przypadku powinniście wiedzieć, że zamiast A+++ na etykiecie będzie wydrukowany symbol C. Z kolei zamiast A++ będzie widniał symbol D, a A+ zastąpi kategoria E.

Top 3: Dobre żarówki to podstawa

Pamiętacie jeszcze tradycyjne żarówki, które były pożeraczami prądu? Jeżeli tak, to pamiętacie zapewne, gdy podjęta została decyzja o ich wycofaniu i wielu Polaków ruszyło do sklepu wykupując sporą ilość na zapas i co gorsza niestety spora część tamtych osób jeszcze z nich korzysta, a są one nieefektywne. A potem dziwią się, że rachunki za prąd są wysokie. Ale nawet kupując te sygnowane można się zdziwić, że żarówka żarówce nierówna. Na szczęście wystarczy tylko zakupić żarówki LED. Nie tylko nie są drogie, ale są także efektywne i bardzo trwałe, co oznacza, że jednak dobra żarówka może posłużyć przez wiele długich lat. A gdzie takie kupić? W sklepie z żarówkami LED – na stronie amper.pl. Niska cena i wysoka jakość gwarantowane. Przypominamy, że na tym zalety żarówek LED się nie kończą, bo można znaleźć takie w tradycyjnych kształtach, ale i nowoczesnych czy retro. Dostępne są też w wariancie nienagrzewającego się reflektora z trzonkiem typu GU10, który działa przy napięciu sieciowym. Oznacza to nic innego, jak to że może być zamiennikiem reflektora halogenowego.

Top 4: Wyłączaj ładowarkę z kontaktu, ale i…

Warto pamiętać o drobnych rzeczach, a więc po naładowaniu smartfona trzeba wyłączyć ładowarkę z kontaktu, ale przecież to nie wszystko. Pomyślcie tylko ilu z was zasypia przy włączonym telewizorze. Jeżeli nie umiecie inaczej zasnąć, to zastosujcie wyłączanie automatyczne. A gdy zupełnie nie korzystacie z innych sprzętów, to warto odłączyć zasilanie, bo po co płacić jeżeli nie korzysta się z danych rzeczy.

Top 5: Postaw na ekologię, czyli wymień piec na nowy

Chyba każdy wie, że powietrze do czystych nie należy, a przy tym jego jakość jest fatalna. Dlatego też zmiany warto zacząć od siebie, a dopiero potem można od innych wymagać . Tutaj warto zainwestować w wymianę pieca na ekologiczny. Do tego można zastanowić się na fotowoltaiką, ale możliwości jest zdecydowanie więcej.

Przypominamy, że wiele ciepła ucieka przez nieszczelności, zatem warto sprawdzić pod tym kątem stolarkę okienną i drzwiową. A w razie konieczności zawsze można ją uszczelnić. Jeżeli wasz dom nie jest jeszcze ocieplony to nie powinniście z tym zwleka

Dodaj komentarz