Wybór okien dachowych na poddasze – na co zwracać uwagę?

Jeśli chcemy by poddasze w naszym domu pełniło funkcję mieszkalną, to muszą znajdować się w nim okna. Ich zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego nasłonecznienia pomieszczeniom, z których będziemy na co dzień korzystać. Ponadto okno musi być wygodne w użytkowaniu i bezpieczne. Znalezienie okien dachowych spełniających wszystkie te wymogi nie jest proste, dlatego mamy dla Was kilka praktycznych uwag.

Gdzie szukać okien dachowych na poddasze?

Okna dachowe znajdują się w ofercie wielu producentów, co widać na przykład na serwisie www.homebook.pl/produkty/okna-dachowe, jest to jednak dopiero początek drogi do zakupu. Chcąc wybrać odpowiedni model musimy wziąć pod uwagę szereg istotnych kwestii. Jeśli budynek, w którym mają zostać zamontowane okna jest nowy i architekt przy tworzeniu projektu zaplanował gdzie dokładnie powinny się znajdować i zaznaczył ich wielkość, to jest to znaczne ułatwienie. O wiele większy problem będziemy mieli w przypadku, gdy w istniejącym już dachu chcemy wstawić okna, by stworzyć na poddaszu przestrzeń nadającą się do zamieszkania.

Na co zwracać uwagę wybierając okna dachowe?

Zacznijmy od kwestii związanych z naszą wygodą. Okno dachowe powinno gwarantować nam piękny widok. Jest to możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy znajduje się na odpowiedniej wysokości, czyli 120 cm od podłogi (w przypadku dolnej krawędzi), natomiast górna krawędź powinna znajdować się nie niżej niż 200 cm nad podłogą. Przez tak usytuowane okno możemy wygodnie spoglądać zarówno stojąc jak i siedząc.

Drugą bardzo ważną kwestia jest sposób korzystania z okna. Większość modeli posiada klamki lub specjalne uchwyty, które przymocowane są do skrzydła. Umiejscowienie klamki jest zależne od tego, na jakiej wysokości ma znajdować się okno. Jeśli będzie nisko, wtedy lepiej by klamka była zamocowana w górnej części okna, jeśli ma być umiejscowione wysoko, to klamka powinna znajdować się na dole okna.

W przypadku, gdy mówimy o oknach do domu, bardzo istotną kwestią jest ich mycie. Aby zapewnić sobie wygodę podczas tej czynności, warto wybrać okna uchylno-obrotowe lub obrotowe. Problematyczne pod tym względem będą natomiast przesuwne oraz uchylno-wysokoosiowe.

Rodzaje okien połaciowych

Do wyboru mamy kilka typów okien, które możemy zamontować na poddaszu. Każdy z nich ma swoje zalety oraz wady, dlatego wybór uzależniony jest od naszych osobistych preferencji. Wyróżniamy okna:

  • obrotowe,
  • wysokoosiowe,
  • uchylno-obrotowe,
  • uchylno-przesuwne,
  • balkonowe,
  • kolankowe.

Najpopularniejsze są okna obrotowe, ich zaletą jest wygoda w kwestii utrzymania czystości, natomiast trzeba uważać przy otwieraniu, żeby nie uderzyć się w głowę, jeśli zamontowane są nisko. Alternatywę stanowią okna wysokoosiowe, które różnią się tym, że mają podwyższoną oś obrotu, znajduje się ona nie w połowie, a w ¾ wysokości ościeżnicy. Pozostałe typy mają różne dodatkowe funkcje i często stanowią modyfikację okien wysokoosiowych. Okna balkonowe oraz kolankowe są specyficznymi rodzajami, które niestety znajdą zastosowanie tylko w niektórych sytuacjach.

One thought on “Wybór okien dachowych na poddasze – na co zwracać uwagę?

Dodaj komentarz