Jak wybrać podłogę do przedpokoju?

Jak wybrać podłogę do przedpokoju?

Wytrzymała na zarysowania, łatwa do utrzymania w czystości i elegancka – posadzka w przedpokoju musi spełniać kilka funkcji jednocześnie. Wybór odpowiedniego materiału gwarantuje, że podłoga wytrzyma długie lata i przez cały ten czas będzie wyglądać estetycznie. Zobacz, co będzie lepsze: panele podłogowe czy deski drewniane?

Zimny kamień, gres lub terakota to często wybierane materiały na pokrycie podłóg w holu. Są one bardzo odporne na użytkowanie, jednak dają wrażenie chłodnego i nieprzyjemnego wnętrza, często brakuje im bowiem… przytulności.

Obecnie nie trzeba już (na szczęście) wybierać między wyglądem a wytrzymałością posadzki w korytarzu. Rozwiązaniem, które łączy obie te cechy, jest drewno, a dokładniej deski drewniane. Wykazują się większą trwałością niż panele, które mają niekiedy tendencję do wybrzuszania się, a także, jeśli nie są właściwie zaizolowane, mogą wydawać głuchy pogłos, gdy się po nich stąpa.

Zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze drewna na podłogę w przedpokoju.

Podłoga w przedpokoju – połączona z innymi wnętrzami czy wyróżniająca się na ich tle?

Przedpokój jest ważnym elementem każdego mieszkania i domu, ponieważ stanowi jego wizytówkę i zaproszenie do pozostałych pomieszczeń. Podłogę możesz w nim położyć na dwa sposoby. Pierwszy pozwala wyróżnić przedpokój na tle pozostałych wnętrz. Wystarczy, że wybierzesz inny materiał lub odcień desek w korytarzu niż np. na podłodze w salonie czy przylegającym pokoju. Jeśli natomiast lubisz jednolite wykończenie w każdym pokoju, zdecyduj się na drewniane deski na całej powierzchni użytkowej. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko zachować spójny wygląd i styl aranżacji, ale co równie ważne – optycznie powiększa i otwiera niewielką przestrzeń mieszkalną.

Jakie drewno na podłogę w przedpokoju?

W przedpokoju sprawdzą się nie tylko płytki, lecz także naturalne materiały, np. lite drewno. Jednak o ile w pozostałych wnętrzach, np. sypialni, podłoga nie jest w takim stopniu narażona na uszkodzenia, to w przedpokoju musi spełniać znacznie większe wymagania. I dlatego wybierając deski drewniane, weź pod uwagę kilka następujących elementów:

  • twardość – odpowiednie na podłogę w korytarzu będą najtwardsze gatunki, które znajdziesz wśród drewna egzotycznego (merbau, bambus, tek, jatoba), jak również europejskiego – dąb, buk oraz jesion.
  • brak sęków – deski, które je mają, mogą pod wpływem użytkowania wypadać lub wypaczać się.
  • niska nasiąkliwość – deski drewniane powinny być odporne na wilgoć, której w przedpokoju nie brakuje, dlatego ważny jest sposób wykończenia podłogi. Wybieraj deski olejowane zamiast woskowanych, ponieważ drewno olejowane ma nie tylko większą odporność na intensywne użytkowanie, lecz także działanie wilgoci. Olej zabezpiecza też podłogę przed plamami i zapewnia jej aksamitny wygląd.
  • zabezpieczenie powierzchni – oprócz wyboru twardego gatunku drewna pamiętaj o zabezpieczeniu podłogi w przedpokoju specjalnym preparatem do uszczelniania krawędzi. Taki środek zapobiegnie wnikaniu pod deski wilgoci oraz wody, które – zwłaszcza jesienią i zimą – mogą pojawić się na podłodze w korytarzu.
  • kolor desek – jeśli nie chcesz, żeby na podłodze były widoczne zabrudzenia oraz ewentualne zarysowania, dobrym rozwiązaniem okażą się deski drewniane o jasnym wybarwieniu. Takie drewno to także sposób na wizualne powiększenie niewielkiego korytarza.

Bez względu na wielkość Twojego korytarza może on zyskać wyjątkowe wykończenie, jakie oferuje wyłącznie naturalne drewno. Nie obawiaj się położyć na posadzkę drewnianych desek. Są nie tylko piękne, lecz także wytrzymałe. Wymarzoną podłogę do każdego wnętrza znajdziesz w sklepie Dobre Dla Domu.

5 thoughts on “Jak wybrać podłogę do przedpokoju?

  1. W przedpokoju – podobnie jak w pozostałych pomieszczeniach w domu – dobrze sprawdzą się panele winylowe, które idealnie odwzorowują rysunek naturalnego drewna i są ciepłe w dotyku jak prawdziwe drewno. Dzięki rdzeniowi mineralnemu są wodoodporne i nadają się do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu. Są antypoślizgowe, antystatyczne, nie chłoną plam i bardzo łatwo utrzymać je w nienagannej czystości.

  2. Wybór podłogi to ważny element planowania aranżacji przedpokoju. Powinna być trwała, odporna na wodę, błoto i intensywne użytkowanie. Oczywiście powinna być również ładna wizualnie. Te wymogi bez zarzutu spełniają panele winylowe, np. Arbiton. Co więcej, świetne parametry techniczno-użytkowe sprawiają, że można położyć je w całym mieszkaniu – także mokrych pomieszczeniach jak łazienka i kuchnia – powiększając wizualnie przestrzeń. Są antypoślizgowe, odporne na plamy i dostępne w wielu wybarwieniach, które wiernie imituja rysunek prawdziwego drewna albo kamienia.

  3. Najlepiej wybrać coś z lepszej firmy, np. dobrej jakości antypoślizgowe płytki drewnopodobne. Łatwo takie dostać np. tutaj. Wtedy jest i trwalej i mniej problemów z czyszczeniem płytek na podłogach w salonie czy w holu, tam najwięcej się nanosi brudu. Dodajmy jeszcze, że płytki drewnopodobne są równie piękne jak i parkiety.

Dodaj komentarz