Jak urządzić ogród w stylu wiejskim?

Jak urządzić ogród w stylu wiejskim?

Zapach ziół, śpiew ptaków, bzyczenie pszczół, smak świeżych, soczystych warzyw – wszystko to kojarzy się z sielankowymi wakacjami na wsi. Na szczęście dzięki odpowiedniej aranżacji ogrodu taki klimat można przenieść również do miejskiego krajobrazu. Sprawdź, jak zaaranżować ogród w swojskim stylu!

Ogród w stylu wiejskim łączy funkcje dekoracyjne z praktycznymi – rosną w nim piękne, wielokolorowe kwiaty, ale też warzywa, drzewa owocowe czy zioła. Przestrzeń ta nie tylko pozwala czerpać przyjemność z obcowania z naturą, lecz także służy do pozyskiwania surowców do tradycyjnych, domowych potraw.

Rośliny w wiejskim ogrodzie

Ogród w stylu wiejskim powinien w niewymuszony sposób korespondować z otaczającym krajobrazem, bardzo ważny jest więc wybór roślin występujących naturalnie na danym terenie – zaznacza przedstawiciel formy Ziemovit, zajmującej się dystrybucją nawozów i środków ochrony roślin. Zamiast na fantazyjnie przystrzyżone żywopłoty i egzotyczne kwiaty lepiej postawić na polne byliny i krzewy.

W ogrodzie w stylu wiejskim dobrze sprawdzą się:

  • drzewa owocowe: jabłonie, śliwy, wiśnie, grusze;
  • krzewy ozdobne: forsycje, lilaki, kaliny;
  • byliny: floksy, dzwonki, maki, goździki, maciejki, nagietki;
  • zioła: lawenda, lubczyk, szałwia lekarska, melisa, bazylia, rozmaryn, majeranek;
  • warzywa: patisony, kabaczki, ogórki, pomidory.

Rośliny powinny tworzyć jak najbardziej naturalną kompozycję. Nie muszą rosnąć na równo wytyczonych rabatach, warto jednak wykorzystać różnice w wysokości poszczególnych odmian, by stworzyć w ogrodzie układ warstwowy. Dobrym rozwiązaniem będzie także dobór odmian o różnych okresach kwitnienia, co pozwoli cieszyć się pięknem ogrodu od marca do jesieni.

Nie tylko rośliny… czyli rustykalne ozdoby w ogrodzie

Poza różnymi gatunkami roślin warto umieścić w ogrodzie kilka klimatycznych, stylizowanych dodatków, takich jak drewniana ławka lub huśtawka, prosta altanka czy wiklinowe krzesła. Wiejski charakter podkreśli również płotek z drewnianych sztachet lub stary sprzęt rolniczy – taczka może zostać zmieniona w stylowy kwietnik, a fragment wozu będzie pięknie wyglądał opleciony powojnikiem lub winoroślą.

Ogród w stylu wiejskim nie potrzebuje kosztownej i czasochłonnej pielęgnacji. Wystarczy odpowiedni dobór roślin i nieco kreatywności, by cieszyć się własną, sielankową przestrzenią.

One thought on “Jak urządzić ogród w stylu wiejskim?

Dodaj komentarz