Energooszczędny czy designerski? Jaki czajnik elektryczny wybrać?

Jaki czajnik elektryczny wybrać?

Korzystasz z niego każdego dnia. Bez niego Twoja kuchnia nie byłaby w pełni funkcjonalna. Chodzi o czajnik, dziś najczęściej elektryczny. Choć zwolenników tradycyjnych modeli nie brakuje, to bezprzewodowe, zasilane na prąd są wybierane do większości gospodarstw domowych. Pytanie tylko: jaki czajnik elektryczny wybrać, by spełniał oczekiwania. To zależy…

Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci odnaleźć opcję najlepiej wpisującą się w potrzeby Twojego domu.

Czy trzeba wybierać między energooszczędnością a designem?

Oczywiście że nie! Obie te wartości są kluczowe, a producenci o tym wiedzą. Dlatego obecnie mało kto staje przed dylematem: rozsądne zużycie prądu a stylowy kształt czajnika. Oferowane na rynku modele muszą bowiem spełniać choćby normy Unii Europejskiej związane ze zużyciem energii.

Warto jednak podkreślić jedną rzecz: każdy czajnik elektryczny – mniej lub bardziej energooszczędny, pochłania duże ilości prądu, co pozwala na ekspresowe przygotowanie wrzątku. Możesz jednak zmniejszyć zużycie energii:

  • wybierając modele wyróżniające się wyższą mocą – będą pracowały krócej,
  • jednorazowo podgrzewając tylko tyle wody, ile naprawdę potrzebujesz – np. do zagotowania wrzątku do zalania jednego kubka herbaty nie potrzebujesz 1,5 litra wody,
  • troszcząc się o to, by wrzątek wykorzystać zaraz po zagotowaniu – tak, by uniknąć konieczności jego ponownego podgrzewania (i straty energii).

Jeśli design, to jaki?

Nowoczesna kuchnia jest nie tylko funkcjonalna i ekologiczna, ale też estetyczna. Tu nawet najdrobniejszy gadżet musi się wpisywać w aranżację – także czajnik elektryczny. A skoro tak, wybierając odpowiedni dla siebie model, zastanów się dobrze nad stylem, który najlepiej wpisze się w Twoje potrzeby.

Możesz wybrać np. czajniki w stylu retro – przypominające wyglądem te tradycyjne stawiane na palnik. Znajdziesz nawet modele z wbudowanym gwizdkiem! Jeśli więc chcesz stworzyć rustykalną lub vintage’ową atmosferę w kuchni, a jednocześnie nie rezygnować z nowoczesnej elektroniki, to model dla Ciebie.

Dostępne są też te o nowoczesnym designie. Mogą być wykonane np.:

  • z tworzyw sztucznych – są lekkie, mają często nieszablonową kolorystykę i bardzo wymyślne kształty,
  • ze szkła – przyciągają uwagę już na pierwszy rzut oka, pozwalając obserwować proces gotowania wody,
  • ze stali szlachetnej – piękne i odporne na wszelkie uszkodzenia, dlatego mogą w kuchni posłużyć przez wiele lat.

Ile osób, tyle gustów i potrzeb. Dlatego nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie o wybór czajnika idealnego. Najlepiej będzie więc, jeśli przyjrzysz się modelom dostępnym na rynku i podejmiesz decyzję samodzielnie.

3 thoughts on “Energooszczędny czy designerski? Jaki czajnik elektryczny wybrać?

  1. Opowiem się za czajnikiem designerskim, takim który będzie wyróżniał się spośród wszystkich urządzeń w mieszkaniu. Energooszczędny nie znaczy moim zdaniem taki o złym wyglądzie. Najlepsze byłoby połączenie , lecz nie ma rzeczy doskonałych.
    Wpis ciekawy i zachęcający do pozostania na blogu. Brawo!!

Dodaj komentarz