Zastosowanie stempli budowlanych

Zastosowanie stempli budowlanych

Dookoła nas ciągle powstają nowe budynki. Od małych jednorodzinnych domków często stawianych własnymi siłami przez przyszłego właściciela, aż do wielkich budów wysokich budynków mieszkalnych. Jednak żadna budowa nie może obyć się bez jednej rzeczy: użycia stempli budowlanych. Służą one do tymczasowego podpierania nieukończonych jeszcze ścian i stropów. Stemple budowlane to bardzo potrzebny element prac budowlanych.

Pozwalają one bezpiecznie kontynuować pracę w tych pomieszczeniach gdzie nie ma jeszcze wszystkich elementów nośnych. Na większości budów spotykamy najczęściej dwa typy stempli. Wykonane ze stali oraz stemple drewniane. Te pierwsze często mają możliwość regulacji wysokości. Podczas używania stempli należny zwrócić uwagę na dopuszczalną nośność danego elementu. Wszystkie stemple mają nadane ograniczenia wynikające z określonych przez przepisy unijne norm. Należy ich bezwzględnie przestrzegać. Stemple mogą Państwo zakupić na: https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/drabiny-betoniarki-taczki/stemple-budowlane

Na rynku budowlanym działa wiele firm oferujących spersonalizowane stemple budowlane, na podstawie wymiarów i planów dostarczonych przez klienta. Możemy wtedy określić jakie wysokie mają one być oraz np. jaka szeroka ma być średnica stempla. Wybór i zastosowanie odpowiednich stempli jest czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo prac budowlanych. Wszystkie takie decyzje powinny być oparte na normach i zasadach sztuki budowlanej.

Możemy kupić takie stemple lub wypożyczyć od firmy zajmującej się tym profesjonalnie. Może to być istotne ułatwienie, jednak za każdym razem najlepiej jest skonsultować się z kierownikiem budowy w celu podjęcia ostatecznej decyzji. Możliwy także jest zakup używanych stempli budowlanych, jednak należy nabywać je tylko z pewnego źródła ze względu bezpieczeństwa.

Natomiast jeżeli chodzi o stemple drewniane to jest to bardzo prosta i stara metoda. Jest ona bardzo tania i często stosowane przez osoby budujące we własnym zakresie. Po zakończeniu budowy mogą one zostać wykorzystane jako opał do palenia w piecu. Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, jednak o ograniczonym zasięgu, głównie to budownictwa jednorodzinnego. Na dużych budowach korzysta się w większości ze stempli stalowych.

Bez względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, stemple budowlane muszą one być odpowiednio dobrane do rodzaju budynku, w jakim mają być eksploatowane. Bardzo ważna jest dokładnie wybrana wysokość i średnica danego stempla. Wybór musi być świadomy i poprzedzony wyliczeniami. Nie ma co oszczędzać na bezpieczeństwie i należy wybrać stemple o możliwie najlepszych parametrach.

One thought on “Zastosowanie stempli budowlanych

Dodaj komentarz