Kiedy opłaca się montaż zbiorników na deszczówkę?

Kto powinien zdecydować się na zbiorniki na deszczówkę i co dzięki temu zyska? Przedstawiamy najważniejsze zalety systemów do gromadzenia wody deszczowej. Sprawdź i zminimalizuj swoje rachunki za wodę.

Właściwości wody deszczowej

Jakie są właściwości wody deszczowej i dlaczego jest ona tak niezwykle cenna? Przede wszystkim deszczówka jest miększa niż woda, która leci z kranu (nie zawiera wapnia i magnezu), a poza tym otrzymujemy ją za darmo. Korzystając z deszczówki, możemy zmniejszyć zużycie wody nawet o 50%, a tym samym płacić niższe rachunki. Trzeba jednak pamiętać, że woda deszczowa zostaje zanieczyszczona, gdy spływa po dachach i rynnach, dlatego powinno się ją dodatkowo filtrować.

A jak zbierać wodę deszczową? Deszczówkę zbiera się w specjalnych zbiornikach, które mogą znajdować się na powierzchni lub być zakopywane pod ziemią (montaż zbiorników na deszczówkę wykonują specjaliści z czystyzysk.com.pl). Takie zbiorniki są wytrzymałe i odporne na działanie promieniowania UV, a do tego wykonane z polietylenu, materiału przyjaznego dla środowiska. A na który rodzaj zbiorników na deszczówkę warto się zdecydować?

Zbiorniki na wodę deszczową – rodzaje

Jak już wspomnieliśmy, zbiorniki mogą być podziemne lub naziemne. Te pierwsze najczęściej mają pojemność około 2000 l i, jak sama nazwa wskazuje, są zakopywane pod ziemią. Ponadto ich litraż można dodatkowo zwiększyć, ponieważ posiadają modułową formę. Podstawowe podziemne beczki na deszczówkę odprowadzają wodę bezpośrednio z rur spustowych. Jednak na rynku można znaleźć również systemy wyposażone w specjalne filtry i czujniki, które poprawiają jakość wody, a tym samym świetnie nadają się do spłukiwania toalety czy do prania.

A jak działają systemy naziemne? Przede wszystkim warto wiedzieć, że naziemne zbiorniki do magazynowania wody to nie tylko klasyczne, okrągłe czy prostopadłościenne beczki, ale również te dekoracyjne, dlatego nie będą szpecić ogrodu i wizualnie odstraszać. Takie zbiorniki ustawia się na stabilnej powierzchni i łączy za pomocą zestawu połączeniowego ze zbieraczem wody lub filtrem montowanym na rurze spustowej. Co więcej, przydadzą się one nie tylko do magazynowania deszczówki, ale również innych cieczy.

Kiedy opłaca się montaż zbiorników na deszczówkę?

Takie zbiorniki najlepiej sprawdzą się w przypadku domów z ogrodami, ponieważ deszczówka zawiera bardzo mało kamienia i jest szczególnie korzystna dla roślin. Ponadto posiadanie takich zbiorników to ogromna korzyść finansowa. Nie tylko ze względu na mniejsze zużycie wody wodociągowej, ale również fakt, że do prania czy mycia naczyń deszczówką zużywa się dużo mniej detergentów. Taka woda świetnie nadaje się również do spłukiwania toalet czy prania ubrań, które stają się po niej miękkie i przyjemne w dotyku. Sprawdza się też przy innych domowych czynnościach, takich jak mycie podłóg czy samochodu.

Pamiętaj, że decydując się na zbiorniki do magazynowania wody deszczowej, nie tylko zmniejszasz swoje wydatki, ale również przyczyniasz się do ochrony środowiska.

One thought on “Kiedy opłaca się montaż zbiorników na deszczówkę?

Dodaj komentarz