Wiosenny remont wcale nie musi spędzać snu z powiek. Aby wnętrze nabrało nowego charakteru, wystarczy wykorzystać kilka kolorystycznych trików, a także zadbać o odpowiednie dodatki.
Moda we wnętrzarskim świecie ewoluuje, a co za tym idzie, z sezonu na sezon pojawiają się rozwiązania, które mogą odmienić wnętrze naszego domu lub mieszkania. Kluczem do sukcesu jest to, aby odpowiednio zestawić ze sobą kolory, co może wpłynąć zarówno na nadanie mu ciepła oraz przytulności (lub przeciwnie), jak i jego optyczne powiększenie.
Remont na wiosnę – moda 2016
Warto pamiętać, że zabawa kolorem nie jest zarezerwowana wyłącznie dla ścian, ale także mebli oraz dodatków. Dochodzi do tego także kwestia jakości materiałów, z których są wykonane. Zestawiając ze sobą kolory, warto mieć na uwadze zachowanie ładu. Pamiętajmy, że zbyt duża ilość barw nigdy nie wygląda estetycznie. Najlepsze efekty uzyskamy łącząc przeciwstawne tonacje (zasada kontrastów) – ciepłe z zimnymi, stonowane z intensywnymi. W praktyce mowa np. o brązowym i białym, beżowym i czerwonym, czy też żółtych odcieni z szarymi.
Jakie trendy będą modne w tym sezonie? Otóż warto postawić na lekką kolorystykę. Instytut Pantone, który wiedzie prym w dyktowaniu kolorystycznych trendów we wnętrzarstwie i modzie na całym świecie zapowiedział, że najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie duetu, który tworzy jasny róż „Rose Quartz” oraz zgaszony błękit „Serenity”. Oczywiście można zestawiać je także z innymi barwami. W tym wypadku warto wybrać dodatki np. w odcieniach złamanej bieli, spokojnej szarości, czy też soczystego granatu.
Warto pamiętać o tym, że przy wyborze barw należy się kierować ustawieniem okien. Mowa o stopniu oraz kącie nasłonecznienia wnętrza. To właśnie te czynniki odgrywają dużą rolę w ich odbiorze. W praktyce oznacza to, że musimy wziąć pod uwagę intensywność oświetlenia, a ponadto ekspozycję okien względem stron świata.
Pomieszczenia z oknami wychodzącymi na północ są zwykle ciemniejsze. W tym wypadku dobrze będzie zastosować barwy ciepłe tj. blade żółcie, kremowe odcienie i biele. Natomiast w przypadku ekspozycji południowej, gdzie wnętrze jest jasne i ciepłe, można postawić na odcienie chłodniejsze (zielony, niebieski), a także ciemne i intensywne tj. czerwień lub zgaszony pomarańczowy. Pokoje zachodnie często aranżowane są w tonie kremowych barw, odcieni chłodnych, a także w tonach naturalnej szarości. Z kolei w przypadku wschodnich, wiele zależy od pełnionych przez nie funkcji. Jeśli w grę wchodzi sypialnia, należy unikać żywych kolorów, a w przypadku kuchni, bądź jadalni, idealnie prezentują się pomarańcze i czerwienie.
Wiosenny remont – dodatki mają znaczenie
Aranżując przestrzeń nie można zapomnieć o sile dodatków i różnego rodzaju dekoracji, które mogą nadać mu niepowtarzalnego charakteru. Efekt końcowej stylizacji wnętrza jest uwarunkowany w dużej mierze właśnie od nich. Starannie dobierajmy więc zasłony, poduszki, dywany, czy też narzutki. Można postawić na przełamanie kolorystyczne, wybierając je w kontrastujących barwach. Ważnym dodatkiem powinny stać się także kwiaty – w końcu to, wiosenny remont.
fot. materiały prasowe
Już nie mogę się doczekać wiosny w moim mieszkaniu, wezmę pod uwagę Wasze cenne rady 😀