Taras nad garażem czy salonem to często spotykana w wielu domach przestrzeń rekreacyjna na świeżym powietrzu.Wielu właścicieli tarasu znajdującego się nad pomieszczeniem ogrzewanym,zastanawia się czy ta przestrzeń wymaga wykonania specjalnych izolacji. Odpowiedź jest jednoznaczna- tak! Miejsce to jest narażone na destrukcyjne działanie wody, a między górną i dolną częścią mogą występować duże różnice temperatur. Dobór materiałów i technologii izolacji tego miejsca musi być zatem dobrze przemyślany.
Co działa na powierzchnię tarasu?
Izolacja tarasu umieszczonego nad pomieszczeniem ogrzewanym powinna być wykonana z dobrej jakościmateriałów w odpowiednio dobranej technologii. Dlaczego jest to ważne? Tego rodzaju izolacja ma trudną funkcję do spełnienia. Taras jest narażony na działanie szeregu czynników zewnętrznych, które mogą mieć na niego niekorzystny wpływ. Z drugiej strony, jest to strefa odpoczynku, przestrzeń przyjmowania gości, dlatego każdy właściciel tarasu chce,aby to miejsce było funkcjonalne przez lata. Aby takim było i przez długi okres czasu służyło domownikom, istotne jest skuteczne zabezpieczeni go poprzez wykonanie solidnych izolacji.
Dwa główne czynniki zewnętrzne oddziałujące na żywotność tarasu to: opady deszczu oraz obciążenia temperaturowe, które powodują występowanie naprężeń. Często dochodzi do tzw. obciążeń szokowych np. podczas burzy w upalny dzień, kiedy w krótkim czasie występują bardzo duże różnice temperatur.
>> Chcesz dowiedzieć się więcej o szczelnym i trwałym tarasie?
Kiepska izolacja = duże kłopoty
Kiedy izolacje na tarasie zostają wykonane nieprawidłowo, z kiepskiej jakości materiałów, wilgoć przenikać będzie w głąb warstw tarasowego układu. Na skutki takiego działania nie trzeba długo czekać.Gołym okiem da się zauważyć pęknięcia i rysy, które będą pierwszymi oznakami, że na naszym tarasie dzieje się coś niepokojącego. Dlatego, tak ważna jest jakość użytych materiałów oraz wykonanie. Niepoprawne rozwiązania materiałowo – konstrukcyjne będą pierwszą przyczyną tego, że nasz taras nie wytrzyma próby czasu. Zastosowanie tańszych materiałów będzie w ostatecznym rozrachunku kosztować więcej, kiedy po krótkim czasie okaże się, że remont jest konieczny, a jego koszty zdecydowanie przewyższają koszty dobrze wykonanej pierwotnej izolacji. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że awaria izolacji na tarasie, nie pozostaje obojętna dla pomieszczeń znajdujących się pod nim.
Jak to zrobić?
Aby taras nad pomieszczeniem ogrzewanym był dobrze zaizolowany, trzeba zachować odpowiednią kolejność warstw: paroizolacji ( która ma chronić przed przenikaniem pary wodnej z pomieszczenia do zewnątrz) termoizolacji ( warstwy chroniącej przed utratą ciepła ) oraz hydroizolacji, która powinna być dobrana pod kątem planowanej warstwy wykańczającej tarasu ( płytki ceramiczne, deski tarasowe ).
Różne rodzaje hydroizolacji charakteryzują się różnymi parametrami, sposobem aplikacji, stopniem wilgotności podłoża, odpornością na promieniowanie UV, optymalną temperaturą aplikacji czy szybkością wiązania. Główne grupy produktów to masy mineralne, maty uszczelniające, żywice poliuretanowe oraz zaprawy uszczelniające.Dodatkowo, bardzo istotną kwestią jest wykonaniesolidnego, czyli przede wszystkim szczelnego połączenia pomiędzy powierzchnią tarasu, a elewacją budynku. Nie wolno również zapomnieć o prawidłowy montażu profili okapowych oraz zachowaniu spadku.
Płytka na kleju czy taras wentylowany?
Co raz częściej spotykanym systemem stosowanym na tarasach jest układ wentylowany. W systemie warstwa wierzchnia pełni funkcję drenażową, a woda odprowadzana jest bezpośrednio po hydroizolacji. Taki taras możemy wykończyć deską tarasową lub płytkami na podkładkach. Jeśli jednak inwestor zdecydowany jest na klasyczny układ z płytką ceramiczną na kleju, to warto pamiętać o hydroizolacji podpłytkowej oraz dobrym wysokoelastycznym, rozpływnym kleju.
>>Zaufaj specjalistom i zdobądź więcej wiedzy>> wejdź na www.suez.com.pl
SUEZ Izolacje Budowlane Sp. z o.o.
Langiewicza 18, 35-021 Rzeszów
tel. +48 17 85 30 205 / +48 606 505 205
e-mail: zapytania@suez.com.pl
pon-pt. 7:00 – 18:00