Fototapeta, która dobrze się prezentuje także w mniejszym formacie

Przeglądając liczne porady wnętrzarskie związane z tym, w jaki sposób sprawić, aby dodać danej przestrzeni charakteru, często możemy spotkać się z pomysłem zastosowania fototapety. Jednakże, w przypadku tego rozwiązania przyzwyczailiśmy się, że taka fototapeta musi być pokaźnych rozmiarów i koniecznie musi stanowić element dominujący we wnętrzu. Jednakże, jak się okazuje – nic bardziej mylnego. Warto pomyśleć o innym sposobie jej wprowadzenia do naszej przestrzeni, aby dodawała wnętrzu estetyki, ale też nie dominowała i nie wyglądała zbyt przytłaczająco. W tym celu można zastosować fototapetę w mniejszym formacie, która nie będzie zakrywała całej ściany. Kiedy takie rozwiązanie sprawdzi się w praktyce?

Fototapeta, która zajmuje jedynie fragment ściany

Warto zwrócić uwagę na fakt, że fototapeta umieszczona na całej ścianie będzie się dobrze prezentowała głównie w pomieszczeniach o dużym metrażu. Jeśli więc nasza sypialnia, kuchnia czy też pokój dzienny nie ma imponującej wielkości i jest raczej niewielkim, ale bardzo przytulnym wnętrzem – znacznie lepszym pomysłem będzie umieszczenie fototapety na jednym z fragmentów ściany. Wówczas, będzie to interesujący detal w pomieszczeniu, ale też taki, który nie zdominuje wszystkich pozostałych elementów wyposażenia czy też dekoracji. Fototapetę bez przeszkód można połączyć z odpowiednim kolorem ściany, który sprawi, że całość będzie wyglądała spójnie. Bardzo ciekawym pomysłem będzie umieszczenie fototapety zawierającej detale w jednym, mocnym kolorze razem z podobnym kolorem na ścianie, na której zostanie umieszczona. Innym ciekawym rozwiązaniem będzie zestawienie czarno – białej fototapety z białym kolorem ściany (przykłady). Ciekawie będą też wyglądały zestawienia innych, kontrastujących ze sobą kolorów dominujących na fototapecie oraz w postaci farby na ścianie.

Fototapeta we fragmentach – kiedy takie rozwiązanie ma sens?

W szczególnych przypadkach można też zdecydować się na przyklejenie fototapety we fragmentach. Ten sam element zdobniczy umieszczony na takiej fototapecie można umieścić po dwóch stronach łóżka w sypialni lub też po dwóch stronach okna. Tworzy to pewną ciekawą, ale i spójną kompozycję, ale warto pamiętać, że nie może to być jeden obraz przecięty na pół, a dwa osobne elementy dekoracyjne. Jeśli zdecydujemy się na umieszczenie fototapety w jednej z części ściany lub też jako ozdobnik, powinna to być zawsze pewna zamknięta kompozycja. Dzięki takiemu rozwiązaniu nikt nie będzie się zastanawiał, czy coś zostało ucięte celowo czy może tak ma być. Warto mieć na uwadze, że tematyka dostępnych na rynku fototapet jest naprawdę ogromna. W sklepach takich jak np. Foteks.pl znajdziemy więc nie tylko krajobrazy czy zdjęcia z motywami roślinnymi, ale i wiele innych, bardzo ciekawych kompozycji. To stwarza nam nieograniczone możliwości kompozycyjne.

Podsumowując, fototapetę możemy wprowadzić do wnętrza na szereg różnych sposobów, ale niejednokrotnie okazuje się, że najprościej pokryć nią całą ścianę, co nie zawsze dobrze się prezentuje. Warto eksperymentować i w taki sposób dobierać dekoracje, aby uzyskać spójny, ale i interesujący efekt. Zdecydowanie się na mniejszą fototapetę na fragmencie ściany jest idealnym rozwiązaniem do mniejszych metrażowo pomieszczeń. To także doskonała strategia remontowa w przypadku, kiedy chcemy zaoszczędzić na remoncie i za pomocą niedrogiego detalu nadać wnętrzu ciekawego charakteru. Za fototapetę w mniejszym rozmiarze możemy zapłacić naprawdę niewiele, a uzyskany efekt naprawdę może przerosnąć nasze oczekiwania.

Dodaj komentarz