Pokój dla niemowlaka – jak go urządzić?

Pokój maluszka powinien być nie tylko przytulny, ale przede wszystkim bardzo funkcjonalny. To właśnie w nim zarówno maleństwo, jak i jego rodzice powinni czuć się komfortowo. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać urządzając pokój dla nowego członka rodziny. 

Okres oczekiwania narodzin maleństwa warto wykorzystać do rozplanowania jego pokoiku. Pamiętajmy, że będzie ono się z czasem zmieniać. Weźmy więc to pod uwagę i na pierwszym miejscu postawmy praktyczność.

Pokój dla niemowlaka – szafa

Wnętrze dla noworodka musi być starannie przemyślane. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zakup mebli na wymiar, dzięki którym wykorzystamy każdy centymetr powierzchni, jaką dysponujemy. Bardzo dobrze sprawdza się pojemna szafa z drzwiami przesuwnymi. W przeciwieństwie do tradycyjnych, nie zabierają one dodatkowej przestrzeni.  Już na etapie jej projektowania, warto pomyśleć o miejscu na artykuły pielęgnacyjne, ubranka, zabawki. Pamiętajmy także o wygospodarowaniu miejsca na wózek. Szafa w pokoju dziecięcym jest największym sprzymierzeńcem w utrzymywaniu porządku. Ponadto, dzięki wybraniu mechanizmów cichego domykania, pozwala na swobodne użytkowanie bez obaw o zakłócenie snu naszego maleństwa. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedna zaletę – fronty szaf można z czasem wymienić, dopasowując je do wieku dziecka i jego późniejszych zainteresowań.

Pokój dla niemowlaka – łóżeczko, komoda i przewijak

Szafa to oczywiście nie jest jedyny mebel o którym powinniśmy pomyśleć. Dobrze sprawdza się także komoda. Wybierając ją zwróćmy uwagę na odpowiednią konfigurację szuflad.  Warto także, aby była ona wyposażona w mechanizmy zapewniające ciche zamykanie. Oprócz przechowywania w niej akcesoriów, będziemy mogli także zamieścić na niej przewijak.

Komodę z przewijakiem najlepiej usytuować w bliskim sąsiedztwie łóżeczka. Taki układ będzie wygodny. Rodzic będzie miał zawsze wszystko ,,pod ręką”.

Pokój dla niemowlaka – zadbaj też o kącik dla rodzica

Nie możemy zapominać, że rodzice w pokoju dziecka spędzają naprawdę dużo czasu i również potrzebują miejsca, które zapewni im pełen komfort. Miejsca, w którym będą mogli nakarmić maleństwo, utulić je w ramionach do snu. Idealnie sprawdzi się tu wygodny fotel. Właściwie ustawiony powinien znajdować się w sąsiedztwie łóżeczka, z odpowiednim dostępem do światła, które jednak nie będzie na tyle intensywne, aby maleństwu utrudniać zasypianie a rodzicowi odpoczynek.

Pokój dla niemowlaka – kolor i dodatki

Coraz mniej rodziców ulega dziś stereotypom kolorystycznym, które przypisują odcienie różu dziewczynce a błękity chłopcom – dzięki temu w dziecięcych pokojach częściej pojawiają się biele, beże, jasna zieleń, szarości. Wybierając kolor mebli i ścian pamiętajmy jednak, że kolorystyka wnętrza będzie miała wpływ na samopoczucie naszej pociechy, dlatego też warto unikać zbyt rażących, ostrych i intensywnych barw, które mogą powodować rozdrażnienie malucha.

Całość uzupełnijmy dodatkami. Przydadzą się więc: ramki ze zdjęciami, maskotki, ciekawa karuzela nad łóżeczko, czy lampa dająca ciepłe, przyjemne światło. W efekcie odpowiednio przemyślanych działań powstanie miejsce wyjątkowe: jednocześnie przytulne i funkcjonalne, w którym przeżyjemy wiele pięknych chwil z naszym maleństwem.

Urządzenie pokoju dla niemowlaka

fot. Komandor

One thought on “Pokój dla niemowlaka – jak go urządzić?

Dodaj komentarz