Oświetlenie w przedpokoju – jak je zaprojektować?

Przedpokój jest pomieszczeniem, któremu zazwyczaj poświęcamy niewiele uwagi podczas aranżacji wnętrz, a to duży błąd. Jest on przecież wizytówką mieszkania. Powinien być więc nie tylko estetyczny, ale także funkcjonalny, a co za tym idzie – odpowiednio oświetlony. 
Wybór oświetlenia przedpokoju jest uzależniony od wielu czynników. Najczęściej najważniejszym są indywidualne preferencje, jednak warto zwrócić uwagę na na takie elementy jak: wielkość i kształt pomieszczenia, styl aranżacji, a ponadto jego usytuowanie.

Oświetlenie w przedpokoju – wszystko zależy od wielkości pomieszczenia

Przy wyborze oświetlenia istotnym elementem jest także rodzaj przedpokoju – czy jest to wnętrze otwarte, czy zupełnie osobne, oddzielone drzwiami. W pierwszym przypadku możemy jedynie doświetlić pomieszczenie. W przedpokoju zamkniętym, warto pomyśleć o kompleksowym oświetleniu – zaplanowanym i dopasowanym do naszych codziennych czynności. Biorąc pod uwagę kwestie bezpieczeństwa warto zaplanować punkty, w których będą umieszczone lampy. Pozwoli nam to swobodnie poruszać się po przedpokoju w różnych sytuacjach.

Oświetlenie w przedpokoju – a może lampa?

Lampy sufitowe są obecnie najbardziej popularnym sposobem oświetlenia każdego wnętrza. W przedpokoju pięknie wyglądać będą zarówno lampy wiszące jak i halogeny, które od razu dają pełne natężenie światła. Jeśli powierzchnia naszego wnętrza jest niewielka, a jego kształt jest kwadratowy – wystarczy, że zamontujemy jedną lampę w centralnym punkcie. Wąski, ale długi przedpokój najlepiej doświetlić za pomocą 2-3 lamp sufitowych zainstalowanych wzdłuż pomieszczenia. Pozwoli nam to także optycznie powiększyć przestrzeń.

Oświetlenie w przedpokoju – praktyczne kinkiety

W przedpokoju często wykonujemy makijaż, przymierzamy ubrania, przeglądamy się w lustrze. Te wszystkie czynności wymagają od nas idealnego oświetlenia. W tym przypadku sprawdzą się ozdobne kinkiety, które będą nie tylko funkcjonalne, ale mogą także nadać wnętrzu stylu i charakteru.

fot. Candellux Lighting

One thought on “Oświetlenie w przedpokoju – jak je zaprojektować?

Dodaj komentarz