Aby samodzielnie prawidłowo zabezpieczyć podłogę olejowaną musimy się do tego zabiegu odpowiednio przygotować. Wybór odpowiedniego preparatu, warunki panujące w pomieszczeniu, odpowiedni sprzęt i w końcu właściwe wykonanie zabiegu będą gwarancją zadowolenia z uzyskanego efektu. Poniższy artykuł ułatwi Państwu właściwe przeprowadzenie olejowania, a co za tym idzie prawidłowe zabezpieczenie drewnianej podłogi.
Na początku musimy zorientować się czy nasza podłoga może zostać poddana olejowaniu. Zabieg ten można przeprowadzać na większości gatunków drewna, z wyjątkiem tych, które zawierają krzemionkę lub węglan wapnia, np. drewno doussie. Szczególnie polecane do olejowania są podłogi wykonane z twardych gatunków drewna jak na przykład drewna egzotyczne, chociaż nie wyklucza to naszych rodzimych gatunków, jak buk czy dąb.
Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego oleju. Oleje są to substancje roślinne. Utwardzają i utrwalają drewno, chroniąc je przed szarzeniem, osadzaniem się brudu i wycieraniem. Na rynku są dostępne dwa rodzaje olejów : rozpuszczalnikowe i wodne. Olej wodny nie wnika tak głęboko w warstwy drewna jak rozpuszczalnikowy, jest jednak wystarczający do zabezpieczenia podłóg zarażonych na ścieranie. Dla drewna intensywniej użytkowanego odpowiedni będzie wybór olejów rozpuszczalnikowych, które dokładniej go zabezpieczą. Producenci środków do olejowania dają nam również możliwość wyboru produktów, które wpłyną na wygląd zewnętrzny drewna (barwa, efekty specjalne, jak postarzania, bielenia itp.). Niestety oleje rozpuszczalnikowe wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach, który utrzymuje się przez krótki czas jeszcze po olejowaniu, dlatego nie zawsze mogą być zastosowane.
Olejowanie możemy wykonać na dwa sposoby : zimno i gorąco. Do olejowania na zimno będzie nam niezbędny płaski pędzel, wałek z gąbki, sznurkowy lub welurowy. W sprzedaży dostępne są także specjalne aplikatory. Zabieg na gorąco wymaga już specjalistycznego, droższego sprzętu.
Gdy dokonaliśmy już niezbędnych zakupów, możemy przystąpić do przygotowywania i następnie olejowania podłoża.
Etapy olejowania podłogi drewnianej
1. dokładne wycyklinowanie podłogi – lub wyszlifowanie
- stosujemy w tym celu cykliniarkę lub szlifierkę,
- pamiętając, że olejowanie tak, jak doskonale podkreśla piękno drewna, tak samo zwraca uwagę na wszystkie niedociągnięcia. Dlatego cyklinowanie musi być wykonane naprawdę dokładnie i precyzyjnie, gdyż wszystkie niedoróbki mogą wpłynąć negatywnie na efekt końcowy,
- cyklinujemy dokładnie całość, zwracając uwagę również na krawędzie,
- jeżeli podłoga na którą nakładamy olej była wcześniej polakierowana, musimy bardzo dokładnie usunąć cały lakier, gdyż już najmniejsza jego ilość może spowodować nieprzewidziane reakcje pomiędzy tymi dwiema substancjami.
2. odkurzamy podłogę, sprzątamy po cyklinowaniu, odpylamy itp.
3. nakładamy pierwsza warstwę oleju
- pamiętamy aby nie była to zbyt gruba warstwa,
- nakładamy olej w kierunku wyjścia,
- olej przed nałożeniem musimy dokładnie wymieszać,możemy zrobić mały test, nakładając go w miejscu gdzie stoją większe meble, aby ewentualne wady nie były widoczne.
4. zbieramy nadmiar oleju
po około godzinie od nałożenia pierwszej warstwy zbieramy nadmiar oleju, którego nie wchłonęło drewno.
w tym celu stosujemy suche ściereczki, bardzo dobrze sprawdzają się skrawki wykładzin dywanowych,
pamiętamy, aby czynność tę wykonywać ruchami okrężnymi, pozwoli to uniknąć rozcierania oleju.
5. zmatowanie powierzchni podłogi
- po czasie określonym przez producenta oleju, wykonujemy zmatowanie powierzchni,
- ważne jest, aby olej był już suchy,
- do matowania stosujemy papier ścierny,
- gdy nie wykonamy tego zabiegu podłoga nie będzie odporna na uszkodzenia. Jeżeli matowanie zostanie wykonane w nieodpowiednim czasie, możemy utworzyć na powierzchni podłogi nieestetyczne plamy.
6. oczyszczanie powierzchni – najlepiej lekko zwilżoną ściereczką.
7. nakładanie drugiej warstwy oleju.
8. polerowanie podłogi – wykonujemy po całkowitym zaschnięciu oleju, czyli średnio około 6 – 12 godzinach. Polerowanie daje najlepsze efekty, gdy jest wykonane polerką elektryczną.
*aby sprawdzić czy dwie warstwy są wystarczające dla danej podłogi, możemy wykonać test. Na zaschniętym już oleju rozlewamy wodę. Jeżeli zbierze się ona na powierzchni podłogi, nie wsiąkając w głąb, oznacza, że podłoga jest dobrze zabezpieczona. Jeżeli po chwili zaobserwujemy wsiąkanie wody w drewno, musimy nałożyć jeszcze jedną warstwę oleju.
Zabieg olejowania podłogi drewnianej jest bardzo pracochłonny, długotrwały i skomplikowany. Dodatkowo, już najmniejszy błąd może spowodować pogorszenie się właściwości i wyglądu podłogi drewnianej. Dlatego jeżeli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności lub gdy nie chcemy ryzykować możemy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która prawidłowo i dobrze wykona olejowanie naszej podłogi.
Właściwie zabezpieczona podłoga drewniana stanowi atrakcyjną dekorację każdego wnętrza. Olejowanie podkreśla naturalne piękno drewna, wnika w jego głąb wydobywając to co najpiękniejsze, a matowy efekt tworzy przyjemny i ciepły charakter. Dodatkowo olej tworzy barierę ochronną i pozwala nam korzystać bez obaw z drewnianej podłogi w każdym wnętrzu.
Jeżeli podłoga olejowana urzekła Państwa swoim naturalnym pięknem i zdecydowali się Państwo na wybór takiego wykończenia podłogi, zapraszamy na stronę http://artcorestudio.pl/podlogi-drewniane gdzie oferujemy bogaty asortyment podłóg drewnianych, wykończonych olejami i lakierami.
Krok po kroku prosto napisana instrukcja zabezpieczenia podłóg, i nie trzeba „fachowców” wzywać 🙂