Najczęściej spotykane błędy w aranżacji mieszkania

Urządzając własne cztery kąty warto skupić się na kilku rzeczach, które pozwolą w naszym mieszkaniu zachować jednorodny styl i klimat, połączony z funkcjonalnością. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, urządzając mieszkanie.

Podczas urządzania mieszkania często popełniamy błędy, których nietrudno się ustrzec, zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy doświadczenia w aranżacji wnętrz. Zdarza się, że mimo wysiłku włożonego w pracę, efekt końcowy nie zadowala, a czasem jest odległy od tego zamierzonego.

Podczas planowania remontu dobrze ustalić kilka rzeczy, które mogą być istotne dla określenia charakteru mieszkania. Koniecznie musisz określić styl mieszkania. Unikajmy rozwiązań, gdzie każde pomieszczenie reprezentuje inny styl, czyli na przykład kuchnia urządzona jest w stylu prowansalskim, łazienka nowocześnie a salon przenosi nas myślami w klimaty art deco.

Wszystkie pomieszczenia muszą być spójne stylowo. Nie chodzi o utrzymanie wszystkiego w tym samym kolorze, powtarzanie identycznego wzoru tapet czy powielanie identycznych opraw oświetleniowych. Chodzi o wspólny mianownik. Koniecznie musisz określić, który styl najbardziej odpowiada tobie i najlepiej pasuje do miejsca, w którym mieszkasz. Wówczas dobierzesz odpowiednie podłogi, oświetlenie oraz meble. Określając styl miejsca unikniesz wrażenia “chaosu” we wnętrzu.

Nie kopiuj rozwiązań z magazynów

Przy podejmowaniu decyzji o remoncie i układzie mieszkania, inspiruj się aranżacjami z magazynów, ale ich nie kopiuj. To twoje mieszkanie, to dla ciebie ono ma być jak najbardziej funkcjonalne i wygodne. Z jednej strony owszem, powinno być ładnie, ale z drugiej, musisz pamiętać, że w mieszkaniu mieszkasz ty, ze swoimi codziennymi sprawami. To ty spędzasz w nim czas, żyjesz, odpoczywasz, pracujesz. Musisz uwzględnić fakt, czy mieszkają z tobą zwierzęta, dzieci, czy może ktoś starszy, w jakim sam jesteś wieku, jak lubisz spędzać wolny czas. Od tego uzależniona jest ergonomia pomieszczeń i ich układ funkcjonalny.

Dokładnie przemyśl kolorystykę

Kolejną rzeczą, która ma istotne znaczenie, jest kolor. Ich dobór to trudne zadanie, zwłaszcza, że na ścianach nie zawsze sprawdzą się te, które lubimy najbardziej. Czasem po prostu, nałożone na dużej powierzchni ściany mogą przytłoczyć pomieszczenie. Ostre i dominujące barwy powinny stanowić jedynie akcent kolorystyczny. Najlepszym jednak tłem dla mebli i tekstyliów będą barwy neutralne, które dają możliwość późniejszych zmian w aranżacji pomieszczeń. Trzeba podkreślić fakt, że kolor ma znaczenie dla naszego samopoczucia, i koniecznie należy brać to pod uwagę przy dobieraniu palety barw w mieszkaniu.

Dbaj o to, by proporcje i harmonia nie były zaburzone

Mimo, że nasze mieszkania nie są ogromne, nie należy poddać się ogólnej tendencji do zmniejszania gabarytów wyposażenia. Nie powiększysz optycznie pomieszczenia, przez postawienie w nim mniejszej sofy cy komody. To błąd, który powoduje dysharmonię proporcji pomieszczenia. Niewielką przestrzeń natomiast optycznie powiększą jasne barwy, oraz odsłonięte podłogi. Efekt taki uzyskasz przy podwieszanych szafkach, ażurowych regałach. Podstawowym błędem jest też dostawianie mebli do ściany, pozostałość po królujących niegdyś w domach meblościankach.

Unikaj chaosu i bałaganu

Pamiętaj też, że dom to nie muzeum. Wysokie wieszanie zdjęć, obrazów wprowadza wrażenie chaosu i dysproporcji. Obrazy powinieneś wieszać na wysokości oczu dorosłego człowieka, czyli na wysokości około 150 cm od podłogi. Tak samo oświetlenie może zapewnić imponujący efekt dekoracyjny, dlatego, biorąc pod uwagę współczesne możliwości dotyczące montażu oświetlenia, aż szkoda ograniczać się tylko do jednej lampy sufitowej w pomieszczeniu.

Nie lekceważ aranżacji okna. Pomarszczone, klasyczne firany odeszły już do lamusa. Warto pomyśleć nad wystrojem okna, który, źle dobrany i zaaranżowany, może zepsuć cały efekt wizualny pomieszczenia. Równie wielką rolę odgrywają dodatki, dodające klimatu i sprawiające, że w danym wnętrzu ma się ochotę przebywać.

Artykuł przygotował zespół IdeaSpace oferujący projektowanie wnętrz

One thought on “Najczęściej spotykane błędy w aranżacji mieszkania

Dodaj komentarz