Wiosenne porządki w naszym domu powinny objąć także osłony zewnętrzne, które coraz częściej są stosowane które jako rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo oraz chroniące wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem się i nasłonecznieniem.
Osłony zewnętrzne sprawdzają się dobrze przez cały rok. Latem stanowią barierę dla promieniowania słonecznego, zimą zaś ograniczają ucieczkę ciepła przez okna. Zadaniem rolet jest także zabezpieczenie otworów okiennych i elewacji przez zniszczeniem oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Osłony zewnętrzne – rolety elewacyjne i żaluzje fasadowe
Rolety elewacyjne oraz żaluzje fasadowe, w odróżnieniu od osłon wewnętrznych, są w dużo większym stopniu narażone na różnego rodzaju zabrudzenia. Ich prawidłowe użytkowanie może zakłócić m.in. kurz oraz drobinki piasku. Te czynniki wpływają nie tylko na estetykę budynku, ale także mogą przyczynić się do uszkodzenia mechanizmów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie osłon. Dlatego też ważne jest zadbanie o systematyczne czyszczenie zarówno rolet, jak i żaluzji zewnętrznych.
Osłony zewnętrzne – w jaki sposób je czyścić
Większość prac związanych z czyszczeniem osłon możemy zrobić sami. Należy jednak przestrzegań pewnych zasad, które pomogą w utrzymaniu osłon zewnętrznych w bardzo dobrym stanie przez długie lata. Do czyszczenia rolet warto użyć szmatki lub miękkiej szczotki. Nie stosujmy agresywnych środków czyszczących, w tym szorujących. Konserwację z powodzeniem można przeprowadzić za pomocą wody z dodatkiem płynu do naczyń. Pamiętajmy o tym, że wodą z delikatnym środkiem myjącym czyścimy również paski i linki, które służą do ręcznej obsługi rolety.
Jeśli jednak są one wyposażone w automatykę umożliwiającą zdalne sterownie, warto zatrudnić fachowca.
Rolety zewnętrzne elewacyjne, rolety naokienne czy rolety zewnętrzne podtynkowe wyposażone są w skrzynkę z rurą nawojową oraz pionowe prowadnice. Gromadzący się w nich brud najlepiej usunąć za pomocą sprężonego powietrza.
Jeśli chcemy wyczyścić żaluzje fasadowe, zacznijmy od całkowitego opuszczenia lameli i zamknięcia ich w jedną stronę. Następnie po oczyszczeniu – drugą. Pamiętajmy, aby lamele myć miękką szczotką, usuwając pył, kurz oraz inne zanieczyszczenia. Nie używajmy natomiast preparatów na bazie rozcieńczalnika i rozpuszczalnika.
W przypadku elementów tekstylnych również należy je oczyścić wyłącznie na sucho.
fot. materiały prasowe
Cenne rady, które już niedługo będzie można wykorzystać na wiosennych porządkach 😉