Kuchnia bezpieczna dla dziecka

Ciekawość maluchów jest niczym nieograniczona, dlatego też musimy zadbać o to, aby w domu stworzyć im bezpieczną przestrzeń. Mowa szczególnie o kuchni, w której aż roi się od niebezpieczeństw dla dzieci. Jak więc ją zaaranżować, by nie stwarzała dla nich zagrożenia?

Już zwykłe szafki kuchenne mogą być zagrożeniem dla dziecka, ponieważ nasz ciekawski malec, otwierając je może przytrzasnąć sobie palce. Niebezpieczna może być także ich zawartość szafek, np. kosz na odpady, który zwykle trzymamy w szafce pod zlewem, ostre narzędzia, takie jak noże, tarka, czy obieraczka do warzyw i owoców oraz wszelkiego rodzaju detergenty i środki czystości, które zwykle trzymamy właśnie w kuchni.

Dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu zawartość kuchennych szafek nie dostanie się w ręce dziecka, jest instalacja blokady uchwytów. Silne detergenty warto dodatkowo umieścić w szafce zamykanej na klucz.

Kuchnia bezpieczna dla dziecka – pomyśl o odpowiedniej zabudowie

Warto zatroszczyć się o to, aby zarówno zabudowa kuchenna, jak i szafki wolnostojące były stabilne. Dziecko w żaden sposób nie powinno móc je przesunąć. Pomyślmy także o zabezpieczeniu krzeseł oraz hokerów w taki sposób, że gdy maluch będzie chciał na nie wejść, te nie przewróciły się.

Ogromną ciekawość najmłodszych wzbudzają także gniazdka elektryczne, zresztą nie tylko w kuchni. Warto zabezpieczyć te na wysokości do 1 m od podłogi specjalnymi zaślepkami.

Kuchnia bezpieczna dla dziecka – sprzęty AGD

Wybierając kuchenne sprzęty AGD, kierujmy się nie tylko ich funkcjonalnością i wyglądem. Zwróćmy też uwagę, czy wyposażone są w tzw. blokadę rodzicielską, która pozwala zablokować wszystkie przyciski w urządzeniu. Dzięki temu nawet najbardziej ciekawski maluch nie zmieni określonych przez nas ustawień sprzętu, nie włączy go samodzielnie czy nie otworzy drzwi urządzenia podczas jego pracy.

W przypadku piekarnika warto wybrać model, który posiada funkcję zimnych drzwiczek. Innym rozwiązaniem zabezpieczającym dziecko przed oparzeniem o rozgrzane drzwiczki, jest umiejscowienie urządzenia powyżej 1 m od podłogi tak, aby malec do niego nie dosięgnął.

Przy wyborze płyty grzewczej warto wziąć pod uwagę płytę indukcyjną, która w ogóle się nie nagrzewa. Jeśli wolimy gazową, wybierzmy tą z przeciwwypływowym zabezpieczeniem gazu. Mechanizm ten powoduje odcięcie dopływu gazu do palnika, gdy przypadkowo zgaśnie płomień.

Kuchnia bezpieczna dla dziecka – przygotowywanie posiłków

Podczas przygotowywania posiłków starajmy się używać palników, znajdujących się bliżej ściany, do których dziecko nie dosięgnie. Unikniemy tym samym zrzucenia rozgrzanego garnka czy patelni, które mogłyby poważnie poparzyć naszą pociechę.

Nie pozostawiajmy włączonych do prądu urządzeń elektrycznych, takich jak krajalnica czy mikser, nawet jeśli odchodzimy od nich tylko na chwilę a nasz malec znajduje się w pobliżu. Dziecko z łatwością może pociągnąć za zwisający kabel i wyrządzić sobie krzywdę, gdy urządzenie podłączone jest do prądu.
Ciekawskiego kuchennego świata malca warto zająć bezpiecznymi przedmiotami, takimi jak plastikowe miseczki, małe garnuszki czy drewniane łyżki.

Przy pomocy specjalistów możemy urządzić kuchnię nie tylko ładną i funkcjonalną, ale także bezpieczną dla dzieci. Dostępne na rynku rozwiązania pomagają zapobiec wielu wypadkom. Pamiętajmy jednak, że nawet najbardziej inteligentne rozwiązania nie zwalniają nas ze stałej kontroli, przebywającego w kuchni dziecka.

Bezpieczna kuchnia dla dziecka

źródło: Max Kuchnie, fot. Studio ADAD należące do sieci Max Kuchnie

One thought on “Kuchnia bezpieczna dla dziecka

Dodaj komentarz