Szklane klosze, całkowicie transparentne, zdecydowanie zyskują na popularności. Ich transparentność staje się dużą przewagą, szczególnie wobec wnętrz przesyconych, pełnych kolorów, w których uzyskanie równowagi jest koniecznością, ale staje się trudnym zadaniem. Z drugiej strony klosze mleczne dają miękkie światło, łagodną jego wiązkę odpowiadającą za przytulny klimat. Co w takim razie wybrać?
Klasyczne klosze mleczne
Mleczne klosze, czyli te, które widzimy jako białe lub lekko żółtawe, doskonale zmiękczają światło. Pozwalają na jego równomierne rozproszenie. Są również odpowiedzialne za tworzenie bardzo przyjaznego klimatu we wnętrzu. Przy takim oświetleniu można się relaksować, odpoczywać, wyciszać. Tego typu lampy są dobre do kącików w salonie, które urządzono z myślą o czytaniu. Jeszcze lepiej sprawdzają się w sypialniach, gdzie kojąca barwa światła jest wręcz koniecznością.
Konstrukcje lamp z mlecznymi kloszami warto stosować przy schodach, na korytarzach, w rozmaitych ciągach komunikacyjnych. Z jednej strony doświetlą miejsca, w których raczej nie można liczyć na światło naturalne, z drugiej zaś nie będą oślepiać. Jest to szczególnie ważne w korytarzach, którymi w nocy wędrujemy do łazienki. Potrzebujemy dobrego oświetlenia domowych ścieżek, ale nie wybudzając się. Oświetlenie, które spełnia takie wymagania, można znaleźć w sklepie https://lampy.it/.
Lampy z mlecznymi kloszami to estetyka, która wpisuje się w dużej mierze w potrzeby aranżacji klasycznych lub retro. Za ich pomocą można ponadto wydzielać strefy w pomieszczeniach wielofunkcyjnych. Dzięki temu stworzenie przytulnego kącika w nowoczesnym i surowym salonie, staje się bardzo proste.
Klosze transparentne
Jeśli spojrzymy na szklane klosze, które są całkowicie przezroczyste, przekonamy się, że wyglądają bardzo efektownie. Są delikatne, zdobią w ciekawy sposób, bo widoczna staje się żarówka, która może mieć ciekawy kształt.
Światło płynące z takich kloszy nie razi i nie oślepia, a jeśli są one zwężające się ku dołowi, skoncentrowana wiązka światła dość dobrze oświetla wybrane fragmenty przestrzeni. Z tego względu takie lampy sprawdzają się w miejscu pracy, w kuchniach, gdzie trzeba wyraziście doświetlić blaty robocze, a także nad stołami jadalnianymi.
Transparentność kloszy jest ogromnym atutem we wnętrzach, gdzie dominują kolory, struktury, desenie i faktury. Lampa ze szklanym, całkowicie przezroczystym kloszem pozostaje funkcjonalna, oświetla w odpowiedni sposób, ale jednocześnie stapia się z tłem. Nie ma zatem ryzyka, że aranżacja będzie zaburzona, jak to mogłoby mieć miejsce w przypadku wyboru znacznie bardziej widocznego klosza.
Szklane wydanie oświetlenia jest kompozycją, która wpisuje się w potrzeby wnętrz industrialnych. W loftach cenione są widoczne żarówki, minimalistyczne i skromne oprawy, łączenia metalu ze szkłem, estetyka i elegancja. Przezroczysty i szklany klosz to jest dokładnie to, czego trzeba surowym i przestronnym wnętrzom poprzemysłowym.
Sposób na ciekawą aranżację
Ostatni punkt rozważań na temat tego, które klosze będą lepszym wyborem, dotyczy zastosowanej aranżacji oraz własnych upodobań. To nie jest tak, że całkowicie transparentny będzie lepszy od mlecznego, bądź odwrotnie. W wystrojach za każdym razem liczy się zachowanie harmonii i równowagi, dlatego dobór tego elementu musi być podyktowany funkcjami i planowaną estetyką wnętrza. Warto ten etap dobrze przemyśleć, by efekt ostateczny pozytywnie zaskakiwał.