Jak wyczyścić szafki kuchenne z tłuszczu?

Szafki do kuchni narażone są na częste i trudne do usunięcia zabrudzenia. Tryskający z patelni tłuszcz, wylana oliwa czy odciski palców na szklanych frontach to tylko niektóre przyczyny powstania trudnych do usunięcia plam. Podpowiadamy jak wyczyścić szafki kuchenne z tłuszczu dokładnie, bezpiecznie i ekologicznie.

Nowoczesne i tradycyjne metody czyszczenia szafek kuchennych

O ile nowoczesna chemia jest zwykle w stanie poradzić sobie z tłustymi zabrudzeniami, o tyle jej częste stosowanie może prowadzić do niszczenia frontów mebli w kuchni. Detergenty mogą również powodować u domowników uczulenia i alergie, nie wspominając już o aspektach ekologicznych czy wysokich kosztach zakupu. Stare, sprawdzone sposoby nie tylko skutecznie wyczyszczą szafki kuchenne, ale przy umiejętnym stosowaniu będą również w pełni bezpieczne dla ich powierzchni. Ekologię w domu odczują zarówno domownicy jak i nasz portfel.

Jeśli już musimy użyć chemii do wytarcia tłuszczu z szafek kuchennych, warto ograniczyć ją do tak podstawowych specyfików, jak płyn do mycia naczyń. Odrobina płynu, w połączeniu ze zwykła wilgotną ścierką, potrafi czynić cuda, szybko i bezpiecznie czyszcząc szafki do kuchni z frontami praktycznie każdego typu.

Ekologiczne sposoby na czyste szafki do kuchni

Decydując się na naturalne rozwiązania mamy dwie podstawowe opcje. Specyfiki takie jak ocet czy soda oczyszczona, stosowały do czyszczenia mebli w kuchni, nasze prababcie. Są to bezpieczne substancje o wielu zastosowaniach w kuchni.

Również do naturalnych środków czyszczących należy jednak podchodzić z głową. Nieprzyjemny zapach nie jest bowiem jedyną niedogodnością, a nieumiejętne obchodzenie się z nimi może grozić uszkodzeniem frontów czy blatów kuchennych.

Ocet na szafki do kuchni

Najstarszym i najbardziej sprawdzonym sposobem radzenia sobie z tłuszczem pokrywającym szafki do kuchni jest ocet. Używając dozownika w postaci np. zraszacza od płynu do szyb należy spryskać szafki kuchenne, blaty czy inne tłuste powierzchnie.

Ocet w  połączeniu z szorstka szmatą może jednak zniszczyć gorszej jakości fronty do szafek kuchennych, dlatego w przypadku frontów laminowanych czy lakierowanych lepiej wpierw rozcieńczyć go z wodą, a czyszczenie szafek kuchennych z tłuszczu wykonać przy pomocy miękkiej szmatki.

Soda w kuchni nie tylko do wypieków

Soda oczyszczona to uniwersalna substancja, która w kuchni ma wiele zastosowań. Jako środek czyszczący może łatwo usunąć tłuszcz z blatów i szafek kuchennych. W zbyt dużym stężeniu może jednak stanowić niebezpieczeństwo dla powierzchni niektórych mebli. Zagrożone są zwłaszcza fronty drewniane szafek kuchennych czy fronty z płyty MDF.

Dodaj komentarz