Jesień to czas, kiedy w wielu domach pojawiają się mrówki. Jak skutecznie je zwalczać?

usuwanie mrowek

Zalęgnięcie się w domu jakichkolwiek owadów to zawsze zjawisko niepożądane. Dotyczy to również mrówek, które zwłaszcza jesienią, lubią się pojawiać w domach i mieszkaniach. Jak przeprowadzać zwalczanie mrówek, aby efekty były zadowalające? Czy istnieje skuteczny, a jednocześnie bezpieczny preparat na mrówki? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.

Jak zwalczyć mrówki faraonki profesjonalnymi metodami?

Najczęściej pojawiającymi się w naszych domach mrówkami są tak zwane faraonki. Jednak bez względu na gatunek owadów, stosuje się zwykle te same metody. Zatem jak zwalczyć mrówki w domu, stosując specjalistyczne metody? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto przyjrzeć się propozycjom specjalistów. Co jest dobre na zwalczanie mrówek zdaniem specjalistów z Stander? Fachowcy stosują następujące metody:

  • Środki sypkie,

  • Żelowanie,

  • Oprysk szczegółowy.

Czy środki sypkie to dobry sposób na zwalczanie mrówek?

Pierwszym rozwiązaniem jest zastosowanie trucizny w formie sypkiej. Tego typu preparat na mrówki jest bardzo prosty w aplikowaniu. Wystarczy rozsypać go w miejscach występowania mrówek. Najczęściej środek zawiera jakiś wabik, który przyciąga mrówki i zachęca je, aby zjadły truciznę. Metoda ta jest dosyć skuteczna, jednak likwidacja całej kolonii zabiera dość dużo czasu. Ponadto trzeba uważać, aby zwierzęta domowe nie zjadły przez przypadek rozsypanej trucizny. Dla nich również może ona być niebezpieczna.

Czy żelowanie to najlepsze rozwiązanie?

Najczęstszą odpowiedzią specjalistów na pytanie, jak zwalczyć mrówki w domu, jest żelowanie. Dlaczego? Ponieważ jest to metoda bardzo skuteczna, a przy tym bezpieczna. Żel z substancją aktywną nie stanowi zagrożenia dla roślin czy zwierząt. Jednocześnie gwarantuje o wiele szybsze efekty niż stosowanie metod sypkich. Jest to efekt konsystencji żelu, który przykleja się do odnóży zwabionych przez nie mrówek. Zanim dany osobnik padnie po spożyciu trucizny, zdąży jeszcze przynieść ją do gniazda. W ten sposób trucizna w krótkim czasie dociera do całej populacji.

Oprysk szczegółowy, czyli wysoka skuteczność

Kolejny sposób na zwalczanie mrówek to oprysk szczegółowy. Jego działanie należy określić mianem miejscowego, punktowego. Konieczne jest bardzo szczegółowe określenie, w którym obszarze bytują mrówki. Następnie aplikuje się tam pod ciśnieniem rozcieńczoną truciznę. Metoda jest niezwykle skuteczna, ale ze względu na sposób aplikacji trucizny, stanowi pewne zagrożenie dla zwierząt i roślin. Dlatego też na czas jej przeprowadzenia wszelkie organizmy żywe powinny się znaleźć poza obiektem.

Wymienione powyżej sposoby na mrówki to zdecydowanie najskuteczniejsze metody. Jeśli chodzi o to, co na mrówki w ogrodzie, do listy można jeszcze dopisać zamgławianie ULV. Zarówno w domu, jak i na otwartej przestrzeni, można również spróbować pewnych domowych preparatów na mrówki. Niemniej jednak ich skuteczność zawsze jest nieco niższa niż środków specjalistycznych.

Dodaj komentarz