Jaka pompa do basenu stelażowego? Odpowiadamy!

pompa do basenu

Nie ulega wątpliwościom, że w trakcie letnich upałów basen ogrodowy potrafi dostarczyć ochłody. Nic więc dziwnego, że baseny stelażowe coraz częściej pojawiają się w polskich domach. Ich posiadanie wiąże się jednak z koniecznością zakupu pompy. W przeciwnym wypadku można zapomnieć o nieskazitelnie czystej wodzie. Producenci pomp filtrujących oferują wiele interesujących rozwiązań. Mimo to znalezienie odpowiedniego produktu może wzbudzać wiele wątpliwości. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaką pompę wybrać do basenu stelażowego.

Jaką pompę wybrać do basenu?

Na rynku istnieje wiele produktów, które zadbają o czystość wody w basenie. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • Pompa piaskowa – do oczyszczania wody w basenie używa filtru z piasku, żwiru lub granulatu. Z drugiej jednak strony nie wymaga stosowania środków chemicznych. Idealny do basenów o pojemności powyżej 10 000 litrów;
  • Pompa z filtrem papierowym – do filtrowania wody urządzenie wykorzystuje papier. Materiał ten jest łatwy w czyszczeniu – filtr wystarczy przepłukać wodą z kranu. Należy jednak pamiętać o tym, że czasami trzeba je też wymieniać;
  • Pompa kartuszowa – oczyszcza wodę przy pomocy kartusza. Posiada każdy, które należy często wymieniać. Wyróżnia się kompaktowymi rozmiarami oraz przystępną ceną. Polecana do stosowania w basenach o małych i średnich wymiarach;
  • Pompy ozonowe – dzięki ozonowi zanieczyszczenia opadają na dno basenu, przez co jeszcze łatwiej je oczyścić. Pod wpływem ozonu woda w zbiorniku staje się krystalicznie czysta. Przyjemne staje się również powietrze, które zostaje oczyszczone ze szkodliwych dla zdrowia rodników.

Basen stelażowy z pompą – jaki filtr wybrać?

W basenach stelażowych najlepiej sprawdzają się pompy z filtrem kartuszowym. Specjalnie skonstruowany filtr z powodzeniem zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia, jakie unoszą się w wodzie. W dodatku ogromną ich zaletą jest atrakcyjna cena. Na tym jednak jeszcze nie koniec.

W porównaniu do innych pomp są również tanie w eksploatacji. Mimo iż trzeba je wymieniać średnio co 2 tygodnie, ich zakup to wydatek ok. 10–15 zł. Należy również pamiętać o tym, by regularnie je czyścić. To również korzystnie wpłynie na częstotliwość wymiany filtra.

Baseny stelażowe – jak dobrać wydajność pompy?

W sezonie letnim, kiedy basen jest wykorzystywany niemalże codziennie, woda powinna być poddawana pełnej filtracji przynajmniej 3 razy dziennie. Dlatego kupując pompę filtrującą do basenu, należy wziąć pod uwagę wymiary basenów stelażowych, a przede wszystkim ich pojemność.

Jeżeli Twój basen stelażowy okrągły potrafi zmieścić 5 000 litrów wody, musisz najpierw obliczyć, ile litrów wody urządzenie będzie w stanie przefiltrować w trakcie godziny. Aby obliczyć wydajność pompy, pomnóż pojemność basenu przez ilość pełnych filtracji w trakcie doby, po czym podziel przez 24.

W przypadku basenu o pojemności 5 000 litrów wydajność pompy przy 3 filtracjach będzie wynosić 625 litrów wody na godzinę. W praktyce oznacza to więc, że czystej wody zapewnią Ci jedynie urządzenia, których wydajność wynosi tyle lub więcej. Im większy będzie ta wartość, tym szybciej woda zostanie przefiltrowana, a pompa będzie pracować krócej.

Zanim zainwestujesz w basen wraz z zestawem akcesoriów, zapoznaj się również z tekstem o tym, jaki basen stelażowy wybrać, by był bezpieczny dla dzieci.

Dodaj komentarz