Jak właściwie dobrać kolorystykę ścian do sypialni?

nocny relaks

Sypialnia to miejsce w domu przeznaczone na odpoczynek i relaks w nocy. Najlepszymi sprzymierzeńcami w oddaniu tego poczucia harmonii, tak fundamentalnego dla tej części domowej przestrzeni, są oczywiście kolory sypialni.

Czy wiesz, że potrafią stymulować określone nastroje?

Wybór kolorów w części sypialnej jest prawie nieskończony. Aby pomóc Ci w tym trudnym zadaniu, zdradzimy jakie są najlepsze kombinacje kolorystyczne ścian sypialni.

Kolorystyka sypialni: ciepła, chłodna czy neutralna?

Starożytna praktyka Feng Shui to zestaw praktyk dotyczących projektowania i interpretacji otoczenia, a także wnętrz budynków. Celem tej chińskiej dyscypliny jest poszanowanie subtelnej równowagi lokalnej energii, w ten sposób, aby była korzystna dla ludzkich osiedli. W tym poszukiwaniu harmonii wiodącą rolę odgrywają również kolory. Według chromoterapii każdy odcień jest w stanie wyrazić precyzyjne doznanie, które odbije się na otaczającym środowisku. Najlepszym sposobem na wyrażenie spokoju poprzez kolory sypialni jest skupienie się na chłodnych odcieniach. Wśród nich najpopularniejszy jest błękit, szałwia i turkus. Zimne odcienie to ponadczasowy klasyk w części sypialnej i są wysoko cenione ze względu na ich zdolność do wyciszenia i odpoczynku. Podobny argument można wysnuć w przypadku delikatnych kolorów, które moglibyśmy określić jako odcienie passepartout. Kość słoniowa, beż, szarość i biel można łatwo dopasować do każdego wnętrza i są one coraz bardziej popularne jako kolory ścian sypialni. Dają poczucie równowagi w każdej domowej przestrzeni od sypialni po kuchnię. Ciepłe kolory kojarzą się natomiast ze światłem słonecznym i ogniem. Dodatkowe lampy do czytania działają stymulująco i służą właśnie do rozświetlania otoczenia. Są tacy, którzy używają ich, aby dodać blasku sypialni, ale generalnie nadają się bardziej do salonu.

Jaki kolor ścian dobrać do sypialni?

Wybór odpowiedniego koloru ścian w sypialni nie zawsze jest łatwy. Spróbujmy rozwiązać zagadkę, przyglądając się bliżej niektórym z głównych tonacji. Biel jest prawdopodobnie najczęściej używanym kolorem w sypialniach. Jest to uniwersalny odcień, który pasuje do każdego wyposażenia, a także do każdego stylu. Jego spokojna tonację można wykorzystać do odtworzenia sypialni w stylu shabby chic, w której delikatne kolory odtworzą jednocześnie romantyczne i rustykalne otoczenie. Wśród kolorów sypialni biel doskonale komponuje się również ze stylem współczesnym lub minimalistycznym, co daje doskonały kontrast z ciemniejszymi odcieniami, takimi jak czerń czy antracytowa szarość, które charakteryzują meble najnowszej generacji.

Miętowo-zielony

Znawcy określają go jako kolor roku 2021. Czy oczekiwania się potwierdzą? Faktem jest, że między kolorami ścian sypialni miętowa zieleń potrafi tchnąć świeżość, ale jednocześnie spokój i relaks, sprzyjające snu i odpoczynkowi. Możesz wybrać, czy pomalować wszystkie ściany, a sufit pozostawić na biało, co nada pomieszczeniu wrażenie większej wizualnej szerokości. Alternatywnie możesz zdecydować się na pojedynczą miętową zieloną ścianę w połączeniu z nieco jaśniejszymi odcieniami. Kolorowa ściana będzie się wyróżniać na tle innych białych, ale zachowasz typową harmonię tych kolorów, która będzie charakteryzować Twoje nocne godziny.

Greige

Został wprowadzony w latach 80. przez króla mody Giorgio Armaniego. Ten odcień w połowie pomiędzy szarością a beżem doda wyrafinowanego akcentu i przyjazną atmosferę do Twojej sypialni. Nie ma znaczenia, czy meble będą klasyczne, czy nowoczesne: greige doskonale komponuje się zarówno z tradycyjnymi meblami drewnianymi, jak i współczesnymi wersjami w błyszczącej czerni. Wśród innych kolorów, do sypialni nadaje się idealnie poprzez nadanie ścianom posmaku luksusu. Potrafi współgrać nawet z najbardziej efektownymi dodatkami wyposażenia, takimi jak złote wstawki lustra czy ramy, srebro, obrazy.

5 par kolorów

Jak już wspomnieliśmy, wybór kolorów ścian sypialni jest bardzo szeroki. Dlaczego więc ograniczać się tylko do jednego odcienia?

Oto pięć najlepszych par kolorów!

5 zwycięskich par: Zielony i czarny

Turkusowa zieleń odpręża umysł i skłania go do wędrówki do odległych światów, które biegną za oknem sypialni. Nagły przebłysk czerni, zamkniętej w detalach mebla, swoją elegancją i sztywnością przywraca równowagę.

Biały i drewno

Wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, że biel pasuje do każdego rodzaju mebli.

Widziałeś ją kiedyś w stylu skandynawskim? Połączona z drewnem stanowi mieszankę spokoju i ciepła, które wypełnia sypialnię.

Szary i antyczny róż

Szary to kolejny świetny kolor, który może zaszczepić spokój. Wśród kolorów ścian sypialni szczególnie nadaje się do odtworzenia królewskiego i nowoczesnego otoczenia, szczególnie w połączeniu z bogactwem i elegancją dawnych czasów reprezentowanych przez antyczny róż.

Turkusowy i złoty

Złoto i srebro odzyskały swój udział wśród elementów wyposażenia sypialni. Innowacyjny kontrast można osiągnąć dzięki jednemu z najmodniejszych chłodnych kolorów: turkusowym. Ten szczególny odcień błękitu oddaje spokój lustra wody, w którym luksusowe złote detale są gotowe do odzwierciedlenia.

Szary i ciemnobrązowy

W sypialni można również bawić się różnymi odcieniami tego samego koloru. Brąz występuje w bardziej miękkiej wersji gołębiej szarości, gotowej do zrównoważenia z bardziej agresywną wersją ciemnego brązu.

Kolory sypialni: zwróć uwagę na kombinacje

Wybierając kolorystykę sypialni, pierwszym elementem, który należy wziąć pod uwagę, jest podłoga. Odcień parkietu lub płytek musi pasować do ścian. Jeśli ich powierzchnia jest ciemna, wtedy powinieneś skupić się na delikatniejszych kolorach, i odwrotnie, możesz zdecydować się na ciemniejsze i zimniejsze odcienie. Nie lekceważ też elementów mebli. Naturalne dodatki takie jak drewno i kamień łatwo współgrają z jasnymi kolorami, ale jednocześnie mogą stać się kluczem do interpretacji stylu industrialnego. Nawet w przypadku tkanin cel zawsze będzie ten sam: odtworzyć odpowiednią harmonię chromatyczną i to nie tylko w sypialni!

Dodaj komentarz