Piękne krajobrazy i malownicze tereny Tatr, jakie widać z okna gwarantują naprawdę niesamowite emocje i budują piękne wspomnienia. Hotel z widokiem na najwyższe polskie góry to jednak nie wszystko. W celu świetnej zabawy i miłego spędzania czasu warto znaleźć takie zakwaterowanie, które położone będzie blisko wielu rozmaitych atrakcji.
Tatry w Polsce – Zachodnie i Wysokie
Zachodnia część Tatr wyróżnia się budową wapienną przepuszczającą wodę. Wskutek tego występuje tam wiele dostępnych dla turystów jaskiń. Kolejnym atutem jest rozległa roślinność, tak piękna, że zapiera dech w piersiach. Tatry zachodnie są niższe a szlaki oraz przewyższenia o wiele łagodniejsze, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla osób mniej doświadczonych w obieraniu górskich szlaków oraz rodzin z dziećmi.
Zbudowane ze skał krystalicznych Tatry Wysokie pełne są pięknych, malowniczych jeziorek. Tatry Wysokie są strome, a jedną z atrakcji wodnych, która nie wymaga wspinaczki, jest położone po stronie polskiej pasma Morskie Oko. Można tam dojść asfaltową drogą im. Oswalda Balzera.
Najwyższy szczyt w Tatrach
Przyjęto, że Rysy to najwyższy szczyt polskich tatr, który wznosi się na wysokość 2499 m n.p.m. Szczyt ma aż trzy wierzchołki, z czego tylko jeden leży po polskiej stronie. Szlak na Rysy prowadzi przez kolejno Palenicę Białczańską – Morskie Oko – Czarny Staw pod Rysami – Bulę pod Rysami – Wąska Przełączka pod Rysami. Trasa jest trudna i wymagająca.
Najtrudniejszym szlakiem turystycznym jest Orla Perć. W okresie zimowym jego przejście jest wielkim wyzwaniem nawet dla najbardziej doświadczonych taterników.
Tatrzański Park Narodowy
Tatrzański Park Narodowy jest jednym z 23 parków narodowych na terenie Polski, a jego powierzchnia wynosi 21197 ha. Lasy i zarośla kosodrzewiny zajmują 70 proc. powierzchni, natomiast 30 proc. to skały i wody oraz murawy wysokogórskie. Około 1000 gatunków roślin tworzy niepowtarzalne widoki, co więcej, stanowi jednocześnie 43 proc. wszystkich gatunków występujących w Polsce. Jelenie, kozice, a nawet niedźwiedzie to zwierzęta, jakie można spotkać w najbardziej odległych od cywilizacji rejonach parku.
Trasy narciarskie oraz wyciągi
Białe szaleństwo dla mniej lub bardziej zaawansowanych narciarzy oferują popularne na Podhalu miejsca, takie jak między innymi Zakopane, Murzasichle, Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska czy Czarna Góra.
Największym kompleksem stoków na Podhalu jest Kotelnica Białczańska, obok której mieści się Resort Bania. To właśnie w tym miejscu Paweł Dziubasik stale modernizuje zarówno część hotelową, jak i przynależne do niego termy.
Coś do jedzenia – kuchnia regionalna Podhala
Zwiedzanie i zabawa to jedno, należy pamiętać też o tym, by mieć siłę na te wszystkie atrakcje. Do najbardziej popularnych potraw serwowanych w góralskich kuchniach, których każdy turysta musi spróbować, należą:
- kwaśnica – słynna zupa góralska opierająca się na prostych składnikach, jakimi są woda, kwaszona kapusta, ziemniaki i mięsna wkładka z żeberek lub baraniny,
- bundz i oscypek – podhalańskie sery produkowane z owczego i koziego mleka,
- zuwka – rodzaj zupy, której bazą jest serwatka wytworzona podczas produkcji sera,
- żyntyca – napój stworzony z serwatki, który nie tylko jest pożywny, a także doskonale gasi pragnienie,
- bombolki – pieczone ciasteczka drożdżowe polewane masłem i miodem,