Jak segregować bioodpady?

makulatura

Zgodnie z polskimi przepisami prawa dotyczącymi segregowania śmieci obowiązuje podział na trzy rodzaje odpadów. Inny kolor pojemników dotyczy szkła, makulatury, tworzyw sztucznych czy odpadów biodegradowalnych. Niestety nadal wiele osób nie wie, co wrzucać do poszczególnych koszy, co zalicza się przykładowo do bioodpadów. Nic dziwnego, skoro nie czytają dokładnie regulaminu. Pora zastanowić się nad tym, co umieszczać w brązowym pojemniku, a czego nie wolno.

Co z tymi bioodpadami?

Pojemnik na odpady przeznaczony jest na obierki owoców i warzyw, skorupki od jajek, resztki obiadowe, suche pieczywo, fusy, kwiaty, trawę, chwasty, liście, gałęzie. Można do niego śmiało wrzucać łupiny orzechów, pozostałości po zbiorach rolniczych, owoce spadłe z drzew. Nie wolno natomiast wkładać do niego zepsutej żywności, jedzenia w formie płynnej, surowego mięsa, kości, padliny, drewna, piasku, ziemi, kamieni, środków ochrony roślin ani odchodów.

W wielu przypadkach do dyspozycji są niestety tylko cienkie worki kolorowe przeznaczone do segregacji. Jest to mało praktyczne, łatwo o przecięcie worka, wystarczy nawet włożyć kilka gałęzi, aby doszło do przebicia folii i wysypania się zawartości. Nie ma też w tym żadnej higieny, worki przeciekają, znajdujące się w nich odpady tworzą coś w rodzaju kiszonki, powstają nieprzyjemne zapachy. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się zakup odpowiedniego pojemnika na odpady biodegradowalne.

Świetną opcją są modele wyposażone w otwory wentylacyjne po bokach i ruszt na dnie, co zapewnia dopływ powietrza, a jego cyrkulacja spowalnia gnicie odpadów. Ponadto odparowują one i przysychają, przez co zmniejsza się ich objętość. W efekcie można załadować więcej śmieci do jego pojemnika, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Dużym udogodnieniem są pojemniki wzbogacone o koła, co ułatwia ich przenoszenie, stają się mobilne. Takie rozwiązanie sprawdzi się dosłownie wszędzie: w domku jednorodzinnym, mieszkaniu, budynku firmowym, magazynie, na hali produkcyjnej. Wybierając zewnętrzny pojemnik na bioodpady, należy mieć na uwadze to, aby był wykonany z wytrzymałych materiałów, odpornych na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Wiele osób ma też kosze na odpady bio w kuchni, powinny mieć one szczelne pokrywki, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów. Segregację ułatwiają wielokomorowe pojemniki na różne odpadki kuchenne. Przy braku miejsca świetnie sprawdzi się kosz na odpady wstawiany do szuflady, montowany na drzwiczki lub ścianę, pod zabudowę, pionowy do ustawienia we wnęce.

Dodaj komentarz