Wiszące fotele ogrodowe to świetne, bardzo elegancko wyglądające meble o dużej funkcjonalności, które rozświetlą niejedno wnętrze. Jak je zamontować, aby służyły nam długo, a jednocześnie gwarantowały bezpieczeństwo?
Co trzeba wiedzieć o montowaniu wiszących foteli?
Dlaczego wiszące fotele ogrodowe czasem są niestabilne? W zdecydowanej większości przypadków głównym winowajcą jest ich złe zamontowanie. Często po prostu przywieramy mebel do wybranego podłoża, zawieszamy go i uznajemy, że wszystko, co trzeba było zrobić, jest już zrobione.
To błąd. Ogrodowe fotele wiszące trzeba jeszcze dodatkowo sprawdzić. Powinniśmy podejść do takiej procedury na dwa sposoby. Przede wszystkim, zawsze warto upewnić się, jaki jest maksymalny udźwig danej konstrukcji. Większość bez trudu wytrzymuje obciążenia przekraczające 90-100 kg, jednak są też wyjątki.
Meble ogrodowe wiszące to świetne, cenione akcesoria, ale musimy na pierwszym miejscu zawsze stawiać bezpieczeństwo. Upadek ze źle zamontowanego fotela czy wiszącego kosza do siedzenia może być nie tylko bolesny, ale i może skutkować wywołaniem kontuzji. To szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci i osób starszych.
Jak dodatkowo wzmocnić konstrukcję fotela?
Jeśli obawiamy się, że dołączone przez producenta elementy zestawu są niewystarczające, zawsze możemy dodatkowo wzmocnić zaczep, na przykład dodając kolejną płytkę montażową, jaką przytwierdzimy do ściany lub do sufitu. To prosty i sprawdzony sposób, by umiejętnie podzielić środek ciężkości między kilka modułów konstrukcji.
Fachowcy są zgodni — zawsze upewniajmy się, że łańcuch jest dodatkowo zabezpieczony. Powinniśmy przyjrzeć się temu elementowi jeszcze przed montowaniem ramy, najlepiej na początku pracy. Warto upewnić się też, czy wiszący fotel ogrodowy będzie przytwierdzony do tworzywa, które zapewnia odpowiednią wytrzymałość.
Wiercenie i montowanie takich urządzeń w kartongipsie — owszem — jest możliwe, ale na pewno nie jest to idealne tworzywo, które zapewnia bardzo duży poziom bezpieczeństwa. O wiele lepiej sprawdzają się konstrukcje ze stabilnych, utrzymanych w dobrym stanie cegieł czy betonu. Zwykle z powodzeniem można też zainstalować taki fotel w modułach z drewna, ale w takiej sytuacji dobrze byłoby umiejętnie podzielić ciężar, by nie obciążał on tylko jednego punktu konstrukcji.
Nie jesteś mistrzem prac w domu i ogrodzie? Zaufaj fachowcom!
Niestety, ale nie każdy z nas poradzi sobie z samodzielnym zamontowaniem takiego wiszącego fotelu. Czasem przeszkodę może być brak sprzętu odpowiedniej jakości, choćby wiertarki, wkrętarki czy innych narzędzi, a kiedy indziej po prostu niewielkie umiejętności techniczne.
Lepiej nie zdawać się na przypadek. Jeśli wiemy, że to nie jest nasz dzień i po prostu nie czujemy się na siłach, by szybko i bezpiecznie zamontować takie urządzenie w swoim domu lub ogrodzie, to lepiej zadzwonić do fachowca i poprosić go o pomoc. Dla zawodowca będzie to zaledwie kilka chwil pracy, a dla nas, ogromny wzrost poziomu bezpieczeństwa. Jeżeli dalej masz wątpliwości odnośnie montażu, warto zapoznać się z tym wpisem o fotelach ogrodowych wiszących.