Jak samodzielnie zrobić biurko z nadstawką dla żony?

biurko

Każdy mężczyzna powinien rozpieszczać swoją partnerkę. Drobne prezenty mają duże znaczenie, a także pozytywnie wpływają na związek. Warto od czasu do czasu podarować swojej żonie także coś bardziej cennego, co wcale nie oznacza dużych wydatków. Świetnym wyborem będzie na pewno własnoręczne wykonanie biurka z nadstawką. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak je zrobić.

Po pierwsze: biurko

Nim przejdziemy do wykonania nadstawki, musimy wykonać biurko. Na samym początku należy przygotować projekt, przy czym zwróćcie uwagę na to, gdzie owe biurko ma zostać umieszczone i do tej przestrzeni dobierzcie wymiary. Dzięki temu unikniecie niepotrzebnej pracy. Teraz na kartce papieru zapisujemy wymiary, zarówno wzdłuż jak i wszerz. Trzeba także ustalić wysokość biurka, a jako że będziemy do niego robić nadstawkę, to ta wysokość powinna być na poziomie 70-72 cm. Nie bez znaczenia jest także głębokość blatu, ale to zależy od indywidualnych potrzeb, ale też tego, czy przy biurku Twoja żona będzie pracować, czy raczej głównie serfować po Internecie. Optymalna głębokość biurka pod komputer wynosi 80 cm. Gdy i ten etap macie za sobą, to czas przejść do wyboru materiałów. Warto tutaj zastanowić się, z czego ma być wykonany blat, a z czego nóżki. Na pewno najtańsze będzie wykonanie biurka ze sklejki bądź palety. Natomiast jeżeli szukacie ponadczasowego rozwiązania, które jest bardziej estetyczne, a przy tym eleganckie i trwałe, to wystarczy zdecydować się na naturalne drewno. Pamiętajcie, że nogi są ważnym elementem konstrukcji, dlatego też muszą być mocne i stabilne. Najłatwiej wykonać biurko na kozłach. Wystarczy tylko nabyć je w markecie i zamontować. Oczywiście możecie do tego celu wykorzystać także palety czy gotowe nogi drewniane. Jeżeli nie chcecie, aby biurko posiadało nogi, to zainwestujcie w dobre wsporniki.

Po drugie: czas na pracę

Każdy majsterkowicz wie, że wykonanie mebli samodzielnie wymaga dużego zaangażowania i jeszcze większej precyzji, ale efekt może być wprost imponujący. Jeżeli macie już zaznaczone wymiary, to wystarczy tylko złączyć poszczególne elementy blatu. Do tego celu możecie użyć kleju do drewna (link). Sprawdzą się także metalowe kątowniki, jednak klejenie jest lepszym wyborem, gdyż efekt wizualny jest na pewno zdecydowanie bardziej zachwycający. Do wykonania podpórek przydadzą się też kantówki, z których notabene zrobicie także nóżki. Możecie również cały projekt wykonać z kantówek, natomiast na górną część biurka położyć szkło, co oczywiście będzie wiązało się ze zdecydowanie większym nakładem pracy, ale i jej trudnością. W tym przypadku obok klejów do drewna trzeba zainwestować w takie do łączenia szkła i drewna.

Po trzecie: budowa nadstawki do biurka

Także nadstawkę możecie wykonać samodzielnie, w końcu tego wymaga DIY. W przypadku nadstawki nie musicie już inwestować w drewno, bo możecie wykonać ją z płyty meblowej. W pierwszym etapie oklejacie płyty obrzeżem meblowym, następnie wykonujecie kontur. Powinien on mieć kształt kwadratu, a pośrodku powinny się znajdować dwie półki. W następnym etapie należy wymierzyć otwory na konfirmaty oraz kołki. Gdy już wszystko zaznaczycie, wystarczy tylko wywiercić otwory, następnie złączyć płyty. Całość możecie jeszcze wyszlifować, jeżeli zauważycie jakieś niedociągnięcia, ale możecie też zastosować okleinę meblową.

Po czwarte: malowanie bejcą

Czas na malowanie bejcą do drewna. Oczywiście pamiętajcie, aby wcześniej przetrzeć całą konstrukcję biurka papierem ściernym, najlepiej takim o gradacji 180. Dzięki temu uzyskacie bardzo gładką powierzchnię. Oczywiście po nałożeniu bejcy, możecie już przejść do pomalowania biurka na wybrany kolor. Jeżeli żona preferuje minimalizm, to lepiej wybrać naturalny odcień. Z kolei jeżeli lubi glamour bądź też styl skandynawski, to jak znalazł będzie kolor biały, a dla miłośniczek industrialnego stylu czy loftowych aranżacji, polecamy zakup farby do drewna w kolorze szarym.

Jak zauważyliście wykonanie biurka z nadstawką wcale nie jest trudne. Wystarczy tylko odrobina chęci, jeszcze więcej zaangażowania i odrobina precyzji. Efekt wow gwarantowany.

Dodaj komentarz