Oświetlenie basenów stelażowych i inne sposoby na ich ciekawą aranżację

Odpowiednio dobrane oświetlenie basenu stelażowego pozwoli Ci cieszyć kąpielami pod gołym niebem także po zmroku oraz zwiększy bezpieczeństwo poruszania się wokół zbiornika. Jak zaaranżować i oświetlić strefę basenową, by uzyskać oryginalny i klimatyczny efekt?

Czy oświetlenie basenu stelażowego jest konieczne?

Nie. Warto jednak zainwestować chociaż w najprostsze i najtańsze rozwiązania oświetleniowe. Dzięki odpowiednio dobranym lampom, baseny stelażowe (zwłaszcza obudowane lub wkopane w ziemię) będą przepięknie prezentować się po zachodzie słońca. Oświetlony basen wpływa na walory estetyczne całej posesji. Odbijające się od błękitnej tafli wody światło zapewnia spektakularny, wręcz bajkowy efekt. Zastosowanie lamp basenowych ma także istotne znaczenie praktyczne. Decyduje o komforcie pływania po zmroku oraz bezpieczeństwie poruszania się po terenie wokół zbiornika.

stelazowy basen
Nocna kąpiel w podświetlonym basenie staje się magicznym doznaniem

Jak ciekawie oświetlić basen stelażowy i przestrzeń wokół zbiornika?

– W zestawie z basenem stelażowym często znajdują się różnorodne akcesoria, ale prawie nigdy lampy. Dlatego klienci często pytają nas o oświetlenie basenu stelażowego – przyznaje doradca klienta w sklepie z basenami stelażowymi Dollo – Chcą wiedzieć, jakie lampy można umieścić bezpośrednio w wodzie, a jakie rozstawić wokół zbiornika. Do wyboru pozostaje obecnie wiele ciekawych rozwiązań w naprawdę atrakcyjnych cenach – dodaje.

  • Jedną z propozycji jest pływająca lampa basenowa solarna – prosta w użyciu, bezpieczna, zasilana oświetleniem słonecznym. Swobodnie unosi się na powierzchni wody i można ją bez problemu przemieszczać.

  • Innym rozwiązaniem jest boczna lampa LED ze zmienną kolorystyką światła. Prąd przesyłany jest w niej przez ścianę bezprzewodowo za pomocą elektromagnesu.

  • Basen można oświetlić także taśmami LED albo lampami wiszącymi, wyposażonymi w specjalny hak. Drugie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku basenu stelażowego z kopułą lub umieszczonego pod zadaszeniem.

Korzystaj z basenu stelażowego nie tylko w ciągu dnia

Jaką technologię oświetleniową i klasę szczelności wybrać?

Większość produkowanych obecnie lamp do basenów wykorzystuje technologię LED. LEDowe oświetlenie basenowe jest energooszczędne i wyróżnia się bardzo długą żywotnością. Należy pamiętać, że kupowane lampy basenowe muszą posiadać najwyższą klasę szczelności IP68, aby mogły pracować pod wodą. Wskaźnik IP68 informuje o pełnej pyłoszczelności i wodoszczelności oprawy. Trzeba też sprawdzić dopuszczalny poziom zanurzenia. Przykładowo, IP68-3 dopuszcza zastosowanie oświetlenia na głębokości do 3 metrów.

Kilka praktycznych wskazówek dla amatorów nocnych kąpieli w basenie

Istnieje wiele sposobów na zaaranżowanie efektownej i funkcjonalnej, całodobowej strefy basenowej. W celu podniesienia walorów estetycznych, baseny stelażowe najczęściej obudowuje się (np. drewnem) lub zakopuje w gruncie, a przestrzeń wokół obsadza roślinnością. Światło padające na rośliny potęguje magiczny, zmysłowy klimat. Amatorzy nocnych kąpieli mogą zdecydować się na zakup basenu stelażowego z kopułą. Dzięki efektowi szklarni, ciepło słoneczne w naturalny sposób ogrzewa powietrze i wodę w basenie, co bardzo przydaje się w polskim klimacie. Aby zapewnić lepsze odizolowanie od zimnego podłoża, oprócz wylewki pod basen stelażowy, zadbaj o wysokiej jakości matę termoizolacyjną. Zbiornik używany całą dobę wymaga szczególnej dbałości o czystość wody, dlatego warto rozważyć zakup basenu z pompą piaskową. Posiada ona filtr piaskowy, a nie papierowy. Filtr piaskowy precyzyjnie wychwytuje nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia. Jest też przyjazny dla środowiska i bardzo wydajny. Wymienia się go średnio co 3 lata.

stelazowy bazen
Basen stelażowy BESTWAY 56466 można kupić w zestawie z pompą piaskową

Dodaj komentarz