Jak łatwo pozbyć się gruzu po pracach remontowych?

kruszarnia

Remontujesz łazienkę lub cały dom? W takim przypadku po pracach najczęściej pozostaje sporo gruzu, który wymaga właściwej utylizacji. Co zrobić z tym kłopotliwym odpadem?

Co zrobić z niechcianym gruzem?

Gruz to rodzaj odpadu, który według przepisów prawa musi być odpowiednio zutylizowany. Nie można zatem wyrzucać go do normalnego kontenera na odpady mieszane.

Zgodnie z przepisami gruz powinno się przekazać do firmy zajmującej się jego odpowiednią utylizacją. Gruz następnie trafia do kruszarni, gdzie jest przerabiany na kruszywo. Używany jest on między innymi podczas prac budowlanych.

Osoba, która ma gruz pozostały po pracach, może dostarczyć go do odbiorcy na kilka sposobów. Jaka metoda jest najłatwiejsza?

Wywóz gruzu – metody

1. PSZOK

Pierwszym sposobem, aby pozbyć się gruzu, jest skorzystanie z PSZOK-u, czyli z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Tego typu punkty działają w każdej gminie i mieście, a mieszkańcy mogą wtedy oddawać do nich posiadane odpady.

Gruz do punktu PSZOK trzeba dostarczyć we własnym zakresie, co jest niekiedy dużym problemem, jeżeli nie ma się własnego samochodu, przyczepy. Dodatkowo wybrane punkty przyjmują tylko określone ilości gruzu, co powoduje, że większą ilość odpadów trzeba rozłożyć na kilka wizyt w punkcie, co także jest dość kłopotliwe.

Atutem punktów PSZOK jest natomiast możliwość nieodpłatnego oddania gruzu przez osoby, które opłacają rachunki za śmieci.

2. Kontener na gruz

Druga opcja to zamówienie kontenera na gruz. W tym przypadku można zamówić go także z wyprzedzeniem, jeszcze przed rozpoczęciem prac, aby systematycznie umieszczać w nim powstały gruz bez zabrudzenia podwórka, domu czy mieszkania.

Wynajem kontenerów na gruz jest usługą płatną, która świadczona jest przez firmy zajmujące się odbiorem odpadów komunalnych. Firmy te oferują kontenery w różnych pojemnościach, co powoduje, że można dopasować je indywidualnie do zakresu prac czy też do miejsca, w którym kontener ma być ustawiony.

Kontener wynajmowany jest na określony czas. Wtedy, gdy pojemnik już się zapełni, firma odbiera go z zawartością.

3. Odbiór gruzu

Trzecia usługa polega na bezpośrednim odbiorze odpadków przez firmę. Jest ona też najwygodniejsza, ponieważ pracownicy firmy mogą zająć się załadunkiem gruzu.

Osobom zamierzającym zamówić wywóz gruzu Gliwice – https://gruzman.pl/wywoz-gruzu-gliwice także oferują usługi w tym zakresie. Z ofertami firm prowadzących odbiór odpadów pobudowlanych i poremontowych można zapoznać się już teraz online.

Gdy zatem chcesz pozbyć się gruzu, do dyspozycji jest kilka opcji. Każda z nich ma swoje plusy i minusy, dlatego warto dopasować ją je własnych potrzeb.

Dodaj komentarz