Owady, mimo że często nas denerwują, są bardzo ważne dla funkcjonowania lokalnych ekosystemów. Jak się jednak okazuje, wycinanie lasów, tworzenie coraz większej ilości pól uprawnych, pojawianie się i sprowadzanie gatunków inwazyjnych czy brak czystych zbiorników wodnych to problemy przyczyniające się do ograniczania populacji tych niezwykle pożytecznych (przynajmniej w większości przypadków) stworzeń. Pomagać im możemy już na poziomie naszego własnego ogrodu. Dziś powiemy sobie, jak stworzyć domek dla przyjaznych owadów w kilku prostych krokach!
Domek dla owadów w Twoim ogrodzie!
Przygotowanie domku dla owadów nie jest jakimś wybitnie trudnym zadaniem. Przede wszystkim musimy znaleźć dla niego dobre, dogodne miejsce – najlepiej takie, które oddalone jest od naszego domu i w którym owady nie będą dla nas szczególnie uciążliwe. Następnie musimy zabrać się za przygotowanie samego legowiska dla owadów. Możemy wykonać je między innymi z kawałów suchego drewna z nawierconymi kanalikami, czy też z pustych łodyg. Domek dla owadów można też przygotować z gliny, z odpowiednio przygotowanej drewnianej skrzyneczki lub innych, podobnych pojemników.
Wszelkie informacje zawarte w artykule pochodzą ze strony: https://przyjacielpn.pl/domek-dla-owadow-co-to-takiego-i-jak-go-wykonac/.
Jakie owady mogą zamieszkać i rozmnażać się w takim przygotowanym przez nas “hotelu”? Przede wszystkim mogą być to dzikie pszczoły, które wiodą samotniczy tryb życia i nie stanowią najmniejszego zagrożenia dla człowieka. Nie są tak agresywne jak pszczoły, a przyczyniają się do zapylania wielu roślin, w tym bardzo rzadkich. Ponadto w naszym domku mogą usadowić się tak pożyteczne stworzonka, jak murarka ruda, która również zajmuje się zapylaniem kwiatów i w ten sposób w pozytywny sposób oddziaływuje na nasze ogrodowe uprawy. Łowiki – kolejny z możliwych do “wyhodowania” owadów to łowcy sprawnie radzący sobie z takimi szkodnikami, jak muchy, szarańczaki i osy.
Jak więc widać, tworzenie w ogrodach domków dla przyjaznych owadów może przynieść zarówno dla nas, jak i dla naszego ogrodu ogromne korzyści.