Jak zrobić domek dla przyjaznych owadów?

domek dla owadow

Owady, mimo że często nas denerwują, są bardzo ważne dla funkcjonowania lokalnych ekosystemów. Jak się jednak okazuje, wycinanie lasów, tworzenie coraz większej ilości pól uprawnych, pojawianie się i sprowadzanie gatunków inwazyjnych czy brak czystych zbiorników wodnych to problemy przyczyniające się do ograniczania populacji tych niezwykle pożytecznych (przynajmniej w większości przypadków) stworzeń. Pomagać im możemy już na poziomie naszego własnego ogrodu. Dziś powiemy sobie, jak stworzyć domek dla przyjaznych owadów w kilku prostych krokach!

Domek dla owadów w Twoim ogrodzie!

Przygotowanie domku dla owadów nie jest jakimś wybitnie trudnym zadaniem. Przede wszystkim musimy znaleźć dla niego dobre, dogodne miejsce – najlepiej takie, które oddalone jest od naszego domu i w którym owady nie będą dla nas szczególnie uciążliwe. Następnie musimy zabrać się za przygotowanie samego legowiska dla owadów. Możemy wykonać je między innymi z kawałów suchego drewna z nawierconymi kanalikami, czy też z pustych łodyg. Domek dla owadów można też przygotować z gliny, z odpowiednio przygotowanej drewnianej skrzyneczki lub innych, podobnych pojemników.

Wszelkie informacje zawarte w artykule pochodzą ze strony: https://przyjacielpn.pl/domek-dla-owadow-co-to-takiego-i-jak-go-wykonac/.

Jakie owady mogą zamieszkać i rozmnażać się w takim przygotowanym przez nas “hotelu”? Przede wszystkim mogą być to dzikie pszczoły, które wiodą samotniczy tryb życia i nie stanowią najmniejszego zagrożenia dla człowieka. Nie są tak agresywne jak pszczoły, a przyczyniają się do zapylania wielu roślin, w tym bardzo rzadkich. Ponadto w naszym domku mogą usadowić się tak pożyteczne stworzonka, jak murarka ruda, która również zajmuje się zapylaniem kwiatów i w ten sposób w pozytywny sposób oddziaływuje na nasze ogrodowe uprawy. Łowiki – kolejny z możliwych do “wyhodowania” owadów to łowcy sprawnie radzący sobie z takimi szkodnikami, jak muchy, szarańczaki i osy.

Jak więc widać, tworzenie w ogrodach domków dla przyjaznych owadów może przynieść zarówno dla nas, jak i dla naszego ogrodu ogromne korzyści.

Dodaj komentarz