Balustrada balkonowa – jak dobrać najlepsze wygrodzenie?

balustrada balkonowa

Balustrada na balkonie stanowi bardzo ważny element architektoniczny domu jednorodzinnego. Powinna wpisywać się w jego stylistykę, ale także zapewnić skuteczną ochronę dla domowników.

Mocowana na balkonie balustrada pełni bardzo ważną funkcję. Zabezpiecza przestrzeń balkonu, zapewniając właściwe bezpieczeństwo, a także stanowi dekoracyjny detal budynku. Na co warto zwrócić uwagę wtedy, gdy dobiera się balustradę na balkon?

Styl balustrady balkonowej – tradycyjny i nowoczesny

W pierwszej kolejności balustrada powinna być dobrana pod kątem swojego stylu, aby komponować się z architekturą budynku.

Nowoczesne balustrady balkonowe wyróżniają się prostymi, geometrycznymi kształtami. Najczęściej wybierana jest wtedy balustrada metalowa – https://fello.pl/blog/wady-i-zalety-jakie-posiada-balustrada-metalowa/ wykonana z poziomo rozmieszczonych profili o wybranej szerokości. Nowoczesna balustrada może być też wykonana z drewna ułożonego w formę geometrycznych paneli, metalowych płyt o ażurowej konstrukcji czy ze szkła hartowanego.

Balustrady w domach o tradycyjnym wyglądzie mają często bardziej dekoracyjny wygląd, na przykład wykonane są z rzeźbionego drewna lub z kutych przęseł, które nadają im klasyczny, pałacowy wygląd.

Materiał balustrady balkonowej – co sprawdzi się na lata?

Dobra balustrada to taka, która będzie mogła posłużyć na wiele lat. Właśnie dlatego przy jej wyborze warto uwzględnić cechy materiału, z którego ma zostać wykonana.

Najtrwalszą balustradą będzie balustrada metalowa, która wykonana jest z aluminium, stali malowanej proszkowo albo z elementów kutych. Profesjonalnie wykończona nie będzie wymagała systematycznego malowania, aby uzyskała ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Trwałe, ale bardziej wymagające w utrzymaniu są balustrady szklane. Trzeba pamiętać o ich systematycznym myciu, by wyglądały atrakcyjnie.

Na długi czas mogą posłużyć też balustrady z drewna, jednak w tym przypadku należy systematycznie je impregnować, aby zabezpieczyć drewno przed wpływem wilgoci, niskich i wysokich temperatur oraz promieniowania UV.

Balustrada na balkon – gotowa czy na wymiar?

Balustrada balkonowa może być zakupiona jako gotowa albo też wykonana na wymiar przez firmę, która specjalizuje się w realizacji tego typu konstrukcji.

Gotowe przęsła balustrad są dostępne w określonych wymiarach, dlatego dobór odpowiedniego modelu może być kłopotliwy. Gotowe balustrady są jednak tańsze niż te wykonane na wymiar.

Firmy oferujące gotowe przęsła balustrad balkonowych mogą posiadać w asortymencie także skoordynowane z nimi przęsła ogrodzeniowe, bramy i furtki. Dzięki temu można uzyskać atrakcyjny wygląd budynku i jego otoczenia w tym samym stylu.

Dodaj komentarz