Artystyczne malowanie fasady. Nie musi być szaro i nudno. Sztuka wychodzi na ulice

artystyczne malowanie

Artystyczne malowanie ścian towarzyszy człowiekowi już od czasów prehistorii. Znanym wszystkim przykładem jest jaskinia w Lascaux. Dziś w przestrzeni miast na całym świecie malowidła artystyczne pojawiają się na ścianach budynków, a ich autorami są najwybitniejsi twórcy street art. Każdy przecież kojarzy prace Banksy’ego i każdy pewnie z nas kojarzy jakieś artystyczne, uliczne graffiti. Dlaczego murale budzą takie wyjątkowe emocje?

Pojawiają się często na szarych ulicach. Mogą być alternatywą dla brzydkiej i starej elewacji. Dopasowane do miejsca z rozmysłem, bardzo dobrze wpisują się tkankę miasta i niosą w sobie wartość. Są widoczne dla wszystkich, którzy tamtędy przechodzą lub przejeżdżają. Można je oglądać, kontemplować całkowicie za darmo. Podnoszą wartość nieruchomości. Mogą być oryginalną reklamą lub mieć w sobie jakieś przesłanie. Są bardzo pracochłonne. Powstają z połączenia pasji, talentu i ciężkiej pracy.

Mural jako reklama

Standardowe reklamy już powoli przestają przyciągać naszą uwagę. Jeśli są krzykliwe, to tylko męczą, a sztampowe mogą nie być już zauważane. Reklama w formie muralu na ścianie budynku to wyraźna odmiana. Każdy spojrzy w jej strony i większość zapamięta czego dotyczy. Taka artystyczna forma malowania ściany bardzo szybko staje się też punktem odniesienia w danej dzielnicy czy części miasta. Z realizacji Good Looking korzystają klienci komercyjni, ale także muzea, teatry, galerie czy urzędy.

Wycena muralu jest bezpłatna. Trzeba przede wszystkim zastanowić się jakie ma on nieść ze sobą treści, w jakim stylu i w jakiej technice zostać wykonany. Każdą realizację poprzedza projekt. Poza tym obraz musi wpisywać się w tkankę miasta, pasować do najbliższej okolicy.

Społeczne graffiti

Nikt nie lubi chaotycznie pomalowanych murów przez szpecące rysunki wandali. Artystyczne malowanie ścian może być propozycją alternatywy dla takich aktów. Na przykład na szkolnym murze czy elewacji świetlicy. Społeczne graffiti może nieść ze sobą jakąś zorganizowaną akcję. Będzie widoczne w przestrzeni miejskiej, zatem ma naprawdę dużą siłę oddziaływania. Takie obrazy z przesłaniem często stają się odbiciem nastrojów społecznych. Mogą odnosić się do bieżących wydarzeń. W ich tworzeniu może mieć swój udział cała społeczność.

Możliwości jest jednak więcej, bo nowoczesny mural jest w stanie wyrazić także szacunek do tradycji i przeszłości. Może również oddziaływać na przechodnia w czysto estetyczny sposób. Dodawać sens nudnym porankom w drodze do szkoły czy po pracy. Być odskocznią dla myśli po ciężkim, pracowitym dniu. Lub po postu przyjemnością obcowania ze sztuką, która jest dostępna dla każdego.

Dodaj komentarz