Jeśli planujemy remont mieszkania, bądź po prostu jego odświeżenie, należy pamiętać o ważnej kwestii – akrylowaniu. To nic innego jak gruntowanie, które jest kluczem do sukcesu na drodze do gładkich ścian o jednolitym kolorze.
Droga farba, dobry wałek i kilka godzin ciężkiej pracy, a efekt i tak nie jest zadowalający? Miał być zdobiący wnętrze nowy kolor na ścianach, a w zamian mamy łuszczącą się farbę i szereg szpecących rys i spękań. Winowajcą za tego typu defekty jest nieodpowiednie przygotowanie podłoża do prac malarskich. To bowiem staranne prace przygotowawcze w dużej mierze odpowiadają za jednorodną barwę farby, jej połysk i trwałość oraz brak skaz w postaci ubytków czy pęknięć.
Akrylowanie – sprawdź całą powierzchnię przed malowaniem
Żeby uniknąć powyższych sytuacji należy przede wszystkim przed przystąpieniem do malowania całej powierzchni, usunąć wszelkie budzące nasze wątpliwości ubytki. Z pomocą przyjdzie nam w tym akryl. Następnie warto sięgnąć po działania związane z gruntownym pokryciem powierzchni środkiem utwardzającym podłoże.
Ściany i sufit, czy to te otynkowane czy też te wykonane z płyt gipsowo-kartonowych podlegają nieustannym naprężeniom, co powodować może powstawanie na ich powierzchni różnej wielkości pęknięć, zwłaszcza w okolicy drzwi i okien lub na styku poszczególnych elementów konstrukcji. Samo pokrycie farbą nie wystarczy, by pozbyć się ich na dobre, a co gorsza negatywnie wpłynie to również na jakość powłoki malarskiej, która prędzej lub później również zacznie pękać. Przed przystąpieniem do ostatecznego malowania należy usunąć wszystkie rysy i pęknięcia oraz uzupełnić ubytki. W tym celu najlepiej jest wykorzystać uszczelniacz akrylowy, który trwale zachowa swoją elastyczność
i będzie pracował wraz z materiałem.
Akrylowanie – jaki preparat wybrać?
Przy wyborze odpowiedniego preparatu powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy jest on dobrze malowalny. Wszystko dlatego, że akrylowanie ubytków przed malowaniem, będzie miało świetne efekty końcowe. Warto zwrócić uwagę na produkty szybko wchłaniające się. To pozwoli nam na to, żeby zaoszczędzić czas oczekiwania na jego utwardzenie, czyli skróci remont.
Istotną kwestią na którą powinno się zwrócić uwagę przed nałożeniem farby jest gruntowanie. Jeśli z tego zrezygnujemy, narazimy podłoże na większą chłonność, co przekłada się na większą ilość zużytej farby. Zdecydowanie łatwiej powstają także nieestetyczne smugi oraz przebarwienia w warstwie dekoracyjnej.
fot. Den Braven East Sp. z o.o.
Kilka cennych rad, które warto wykorzystać 🙂