Wydawać by się mogło, że kłódki nie są tematem, na który można by powiedzieć wiele. Okazuje się jednak, że jest zupełnie inaczej. W rzeczywistości bowiem poszczególne modele bardzo się między sobą różnią oraz odmienne jest ich zastosowanie. Poza tym kłódki znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach, o których mało kto zdaje sobie sprawę. Wybierając odpowiednią kłódkę, warto mieć przynajmniej podstawową wiedzę na ich temat.
Materiał, rozmiar i inne cechy odróżniające kłódki
Poszczególne kłódki różnią się między sobą znacznie. Podstawowa różnica, którą dostrzec można gołym okiem, to oczywiście rozmiar. Istnieją kłódki wielkości palca, jak również takie, które trzeba trzymać dwoma rękami. Przeważnie wielkość przekłada się również na ciężar, choć tutaj zależność nie jest wcale prostoliniowa. Czasami niewielkie kłódki mogą ważyć więcej, ze względu na materiał wykonania oraz zastosowany mechanizm zamykania.
Podstawowym materiałem wykorzystywanym do tworzenia kłódek jest niewątpliwie żeliwo. Okazuje się ono sprawdzać w większości przypadków. Niemniej jednak ograniczona jest odporność żeliwa na działanie rozmaitych czynników atmosferycznych, takich jak przede wszystkim deszcz czy śnieg. Pod wpływem wody dosyć szybko ulegają one zniszczeniu. Dlatego też do stosowania na zewnątrz lepiej nadają się modele, które są wykonane z mosiądzu.
Kłódki i ich budowa
Jeżeli chodzi o budowę kłódek, rozróżnia się dzisiaj głównie dwa typy. Pierwszy z nich to klasyczne kłódki pałąkowe, czyli posiadające tzw. ucho. Są to kłódki bardzo uniwersalne, które można stosować w większości przypadków. Rzecz w tym, iż kształt ucha umożliwia spinanie nawet tych elementów, które znajdują się w relatywnie dużej odległości od siebie. Nie pozwalają na to natomiast kłódki blokowe, określane także jako trzpieniowe. W tym przypadku nie występuje ucho. Zamknięcie jest proste i znajduje się zaraz nad obudową kłódki. Oznacza to, że możliwości wykorzystania kłódki są nieco mniejsze, jednak zapewnia ona nieco wyższy poziom zabezpieczenia. Wszystko przez to, że niezwykle trudno przeciąć proste zamknięcie występujące w tego rodzaju kłódkach.
Dostosuj kłódkę do swoich potrzeb
Przed dokonaniem zakupu konkretnej kłódki warto się zastanowić, jaki model najlepiej się sprawdzi. Jeżeli najważniejszą kwestią jest zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa, najlepiej będzie wybrać dużą i ciężką kłódkę z prostym zamknięciem. Jeśli natomiast chcemy spiąć dwa oddalone elementy, wybierzmy kłódkę z uchem.
Czasami bardzo ważne dla nabywcy kłódki są niewielkie rozmiary i waga. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy kłódkę planujemy nosić ze sobą. W takim przypadku warto wybrać tak małą kłódkę, jak to tylko możliwe. Niestety kłódki nie należą do najlżejszych przedmiotów. Niemniej jednak na rynku pojawiają się modele, w których część elementów metalowych zastąpiono częściami wykonanymi z tworzywa sztucznego. Niewątpliwie są to najlżejsze kłódki dostępne na rynku. Jednocześnie wiele z nich zapewnia całkiem zadowalający poziom bezpieczeństwa.