Różnorodne drzwi wewnętrzne

Różnorodne drzwi wewnętrzne

Jak sama nazwa wskazuje, drzwi wewnętrzne służą do montażu wewnątrz pomieszczeń – w domach i mieszkaniach. Ich zadaniem jest nie tylko chronienie dostęp do różnego rodzaju pomieszczeń, lecz również tłumienie odgłosów oraz zapewnienie lepszej izolacji cieplnej. Mamy do czynienia z produktem, który znajduje się na rynku w bardzo dużym wyborze.

Drzwi wewnętrzne drewniane – bogactwo wyboru

Drzwi wewnętrzne z drewna produkowane są bowiem nie tylko z różnych gatunków drewna, w bardzo zróżnicowanej kolorystyce, lecz także charakteryzują się zróżnicowanymi parametrami technicznymi. Wybór może być trudny. Spora rozpiętość cenowa również nie pomaga. Drzwi solidne, stylowe i odpowiednio dobrane do aranżacji całego wnętrza mogą być przysłowiową wisienką na torcie estetyczne wyposażenia pomieszczenia.

Drewniane drzwi i pełna gama wyborów

Wybór drzwi to nie tylko kwestia estetyczna. W pierwszej kolejności powinno nam zależeć na użyteczności. Wybierając drzwi wewnętrzne musimy zacząć od prozaicznych podstaw. Pierwszym wyborem będzie strona, w którą będą się otwierać. To, czy wybierzemy drzwi lewe, czy prawe, powinno być dyktowane możliwe największą funkcjonalnością. Czy pokój jest na tyle duży, aby drzwi otwierane do środka nie zajmowały zbyt wiele przestrzeni? Czy nie będzie przy nich stać jakiś duży mebel, który może okazać się problematyczny? Jaki sposób montażu będzie zapewniać optymalny dostęp do włączników światła? To podstawowe pytania, jednak niestety odpowiedzi na nie nie zawsze są oczywiste. Wiele zależy od rozkładu mieszkania, jego wielkości, naszych preferencji oraz pomysłu na wyposażenie każdego pokoju z osobna.

Osobno musimy wybrać drzwi do pomieszczeń sanitarnych, czyli do łazienki i toalety. Podstawową różnicą w stosunku do standardowych drzwi wewnętrznych jest to, że te montowane w łazienkach wyposażone są w opcję wentylacji. Przeważnie jest to forma albo kratki wentylacyjnej, albo podcięcia. Opcja taka pomaga w cyrkulacji powietrza. Pomieszczenie łatwiej radzi sobie z nadmiarem wilgoci w powietrzu. Jest to szczególnie ważne w łazienkach, które pozbawione są okien i naturalnej wentylacji.

W jakich pomieszczeniach powinniśmy przykładać większą wagę do izolacji akustycznej? Przychodzą nam na myśl przede wszystkim dwie opcje. Jeśli jeden z domowników będzie pracować w mieszkaniu, wówczas dobrze jest zadbać o odpowiednie wyciszenie jego miejsca pracy. Gabinet tłumacza, informatyka czy pisarza powinien być na tyle cichy, aby nie rozpraszały go dźwięki pochodzące z zewnątrz. Drugie pomieszczenie, które warto odpowiednio wyciszyć, to pokój dziecięcy. Drzwi do tego pokoju powinny być również łatwe do czyszczenia. Im mniejsze dziecko, tym więcej kłopotów z utrzymaniem w czystości drzwi, zwłaszcza, jeśli są białe. Na szczęście możemy zamówić bez większego problemu drzwi wewnętrzne pokryte warstwą zmywalnej farmy i lakieru, dzięki czemu będą o wiele łatwiejsze w utrzymaniu w porządku.

Kwestie estetyczne przy wyborze drzwi wewnętrznych

Oczywiście jeśli mówimy o drzwiach wewnętrznych, to produkowane są one w głównej mierze w stonowanej kolorystyce, w kolorze drewna, w kolorze białym, czarnym, w różnych odcieniach brązu czy też beżu. Nie tylko. Coraz większą popularnością cieszą się również drzwi wewnętrzne w kolorystyce mocno kontrastującej do reszty pomieszczenia, czyli np. w kolorze czerwonym. Wszystko jest kwestią gustu oraz tego, czy nie boimy się eksperymentować.

Pełna ochrona

Te drzwi pełnią rolę ochrony przed wejściem do danego pomieszczenia, zapewniają pewien rodzaj intymności i na tym właśnie polega ich rola. Drzwi wewnętrzne wykonywane są zasadniczo z drewna lub też ze sklejki. Bardzo rzadko możemy mówić o drzwiach wykonywanych z metalu, czy też z powłoką z materiału bądź ze skóry. W odniesieniu do drzwi w różnego rodzaju budynkach użyteczności publicznej możemy mieć do czynienia z tym ostatnim rodzajem drzwi, aczkolwiek jeśli mowa jest o drzwiach przeznaczonych do prywatnych mieszkań oraz domów, to jest to pewnego rodzaju klasyka, czyli drzwi wewnętrzne drewniane lub też wykonane ze sklejki. Na pewno także należy wskazać na to, że mogą być one wykonane jako pełne oraz mogą posiadać wmontowaną szybę. W ten sposób możemy uzyskać pewne doświetlenie danego pomieszczenia.

Popularność na rynku

Zarówno drzwi drewniane z przeszkleniem, jak i te bez szyby, cieszą się równym powodzeniem. Na pewno też nie możemy powiedzieć, że popularność któregoś z dwóch wymienionych rodzajów drzwi jest mniejsza lub większa. Jeśli chodzi o cenę drzwi wewnętrznych, to bardzo często jest to dosyć drobny wydatek i tym samym w naszym budżecie nie zajmują one zbyt wiele miejsca. Znacznie łatwiej jest nam zdecydować się na wymianę tychże drzwi niż drzwi zewnętrznych, prowadzących do mieszkania, które muszą spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa. Z zakupem drzwi drewnianych również nie powinno być większego problemu, ponieważ w każdym sklepie z tego typu asortymentem mamy do czynienia z dosyć sporą ilością drzwi wewnętrznych. Wybór zależy od naszych preferencji oraz zasobności portfela.

One thought on “Różnorodne drzwi wewnętrzne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *