Kamień na ścianę – inspiracje

Początki aranżacji wnętrz zawsze bywają trudne. Warto więc dokładnie zaplanować sobie ten proces i rozpocząć od najbardziej newralgicznych miejsc w domu. Na początku można skupić się na wystroju ścian. To właśnie one będą stanowić tło i odpowiednią atmosferę domu. Do ich ozdoby często używany jest kamień. 

Jak dobrać go do wnętrza, opowiada Jolanta Trytko-Warczak, specjalista ds. kamienia naturalnego, konglomeratów i spieków kwarcowych w Grupie EGA.

Kamień na ścianę – dobrze sprawdza się naturalny

Interesującym rozwiązaniem na aranżację ściany będzie kamień naturalny. To materiał ekskluzywny dzięki swojej niepowtarzalności wzorów oraz bogatej kolorystyce. Możemy wybierać pośród jasnych beżów, ciemnych brązów i czerni. To rozwiązanie dobrze komponuje się z wnętrzami urządzonymi w każdym stylu.

Z kolei decydując się na wykorzystanie granitu, marmuru czy trawertynu, należy zwrócić uwagę na wielkość wnętrza. W przestrzennym salonie idealnie sprawdzą się dekoracje z kamienia na całej ścianie. Marmur, który charakteryzuje się subtelnym użyleniem, doskonale dopełni aranżację. Takie rozwiązanie może być odpowiednie, jako tło domowych elementów, np. telewizora. Granit będzie idealny do wykończenia kominka. Jest trwały oraz odporny na czynniki mechaniczne. Warto także wykorzystać ten materiał do obudowy całej ściany na której zamontowany jest kominek. Można zastosować mariaż kamieni naturalnych i stworzyć kompozycję w dowolnej kolorystyce.

Kamień na ścianę – sypialnia

Kamienne dodatki można wkomponować nawet w sypialni: stworzą np. niebanalny zagłówek do łóżka. W mniejszych pomieszczeniach warto postawić na niewielkie formy, z których można stworzyć kamienną mozaikę lub obraz. Doskonale sprawdzi się tutaj trawertyn, który sam w sobie jest ozdobą: w jego strukturze często występują szczątki roślin i zwierząt. Dzięki niemu można stworzyć unikatowy, niepowtarzalny efekt. Poza walorami estetycznymi kamień naturalny wyróżnia się trwałością oraz łatwością w utrzymaniu czystości.

Kamień na ścianę – kuchnia i łazienka

Kamienne trendy warto również zastosować w kuchni lub łazience. Ze względu na dużą wilgotność eksperci polecają okładziny ścienne z kamieni spiekanych, które charakteryzują się minimalną nasiąkliwością.  Miłośnicy minimalizmu mogą sięgnąć po kamienne rozwiązania w kuchni. Na rynku dostępna jest bogata kolorystyka – od odcieni arktycznej bieli, pustynnego piasku po brązy i czernie przypominające barwę mokrej ziemi.

Różnorodność struktur wykończenia kamienia spiekanego od jedwabistych po szczotkowane powierzchnie pozwoli na dowolność aranżacji pomieszczenia.

Kamień na ścianę EGA

źródło: Grupa EGA

One thought on “Kamień na ścianę – inspiracje

Dodaj komentarz