Budowa domu jednorodzinnego to duża inwestycja, wymagająca zapewnienia odpowiednich środków finansowych, kupna dobrej jakości materiałów budowlanych, a także zaangażowania doświadczonych specjalistów. Dzięki odpowiedniej organizacji pracy, jak również trzymaniu się projektu, można ukończyć dom szybko, a przy tym nie przekroczyć założonego budżetu. W niektórych przypadkach można również zaoszczędzić na budowie domu. W jaki sposób?
Posiadanie domu jednorodzinnego to zapewnienie sobie oraz wszystkim domownikom maksymalnego komfortu życia, jak również szansa na odpoczynek w ogrodzie, grillowanie, spotykanie się ze znajomymi. Niestety z roku na rok koszty budowy domu rosną, często w dość szybkim tempie.
Aby zbudować dom, wykończyć go, jak również swobodnie zaaranżować otoczenie domu, zdecydowanie warto przygotować odpowiednią ilość gotówki, jak również ustalić własne oczekiwania. Ta druga kwestia jest niezwykle istotna i będzie miała duży wpływ na to, jakie będą całkowite koszty budowy.
W jaki sposób oszczędzić na budowie domu?
Przede wszystkim możemy oszczędzić, gdy wszystko postaramy się dokładnie zaplanować. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na:
– zapewnienie odpowiednich środków na budowę domu,
– określenie potrzeb i tego, co naprawdę będziemy potrzebować,
– rezygnację z dodatków, które podnoszą koszty, a które nie są funkcjonalne,
– zastąpienie bardzo drogich materiałów budowlanych, tańszymi, ale funkcjonalnymi materiałami,
– kupowanie mniejszej ilości, ale za to dobrego wyposażenia,
– znalezienie dobrej i doświadczonej ekipy budowlanej,
– wybór odpowiedniego projektu,
– wybór domu, który ma odpowiedni metraż, rozkład pomieszczeń,
– montaż ekologicznego systemu ogrzewania.
Z czego możemy zrezygnować, aby obniżyć koszty?
Nasz dom ma być estetyczny i funkcjonalny, ale również wyposażony zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Wtedy będziemy mieszać wygodnie. Niemniej jednak możemy zrezygnować z bardzo dużej ilości rzeczy, które znacząco zwiększają koszty. Do takich rzeczy możemy zaliczyć:
– zbyt dużą ilość pokoi,
– niepotrzebny sprzęt AGD i RTV (na przykład zbyt duży telewizor, ekspres do kawy),
– zbyt drogie materiały wykończeniowe (na przykład egzotyczne podłogi, płytki wielkoformatowe),
– zbyt duża ilość mebli,
– zbyt duża ilość roślin w ogrodzie,
– basen wkopywany całoroczny.
Jeżeli mamy taką możliwość to część prac wykończeniowych możemy wykonać sami, obniżając tym samym koszty. Może tu chodzić o takie prace, jak malowanie czy skręcanie mebli.