Jak wybrać odpowiednie drzwi na stare ościeżnice?

drzwi

Wymiana drzwi w niektórych przypadkach może okazać się bardzo problematyczna. Nowoczesne drzwi mogą nie pasować swoim rozmiarem do starych futryn. Czy są sposoby, które uchronią nas przed rozkuwaniem ściany? Oczywiście. Oto jak należy postępować. 

Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi na stare ościeżnice?

Choć wymiana drzwi zdarza się dosyć rzadko, to jednak bywają sytuacje, kiedy okazuje ona konieczna. Uszkodzenia i włamania to tylko dwa z wielu przykładów. Zmiana drzwi na nowe jest dużym wyzwaniem, ponieważ należy je dopasować do posiadanej futryny. Czasem może to stanowić problem ze względu na niestandardowe wymiary. W takiej sytuacji warto sprawdzić w Google frazę drzwi na stare ościeżnice w Warszawie.

Przed zakupem nowych drzwi należy sprawdzić, czy futryna nie uległa wypaczeniu. Może mieć to duży wpływ na montaż. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie szerokości felcu. Jest to wręb, który sprawia, że drzwi wchodzą w futrynę. Należy zdawać sobie sprawę, że felce montowane przed latami 80. miały o 5 mm mniejszą szerokość niż współczesne. W przypadku starszych budynków konieczne może okazać się robienie drzwi na wymiar.

Jak dopasować drzwi na stare ościeżnice?

Aby móc kupić drzwi należy najpierw uzyskać wymiary futryny. Zwykle wynoszą one 200 × 90 cm, jednak nie zawsze tak jest. Niektóre rodzaje budynków charakteryzują się nieco węższymi wejściami. Są to np. domki jednorodzinne. W kamienicach wejścia mogą być jednak szersze niż standardowe. Przed zakupem należy posiadać dokładne wymiary swojej futryny. Dobra informacja jest taka, że drzwi dedykowane starym ościeżnicom na ogół są dostosowane do różnych wariantów.

Zdarzyć się jednak może sytuacja, kiedy żadne drzwi nie pasują do naszej futryny. Na szczęście istnieje pewne rozwiązanie, które może uchronić nas przed rozkuwaniem ściany. Jest nim ościeżnica nakładkowa. Jest ona montowana na starej ościeżnicy i pozwala na dopasowanie futryny do rozmiaru drzwi. Powinna ona skutecznie rozwiązać problem niedopasowania i uchronić nas przed kosztownym remontem.

Dodaj komentarz