Podejmując się budowy domu, warto sobie zdawać sprawę, że zanim powstanie, będziemy świadkami bardzo wielu etapów jego budowy. Pierwszym z nich są oczywiście formalności, których w żaden sposób nie powinno się obchodzić i tak naprawdę, jeśli chcemy mieszkać legalnie, nie możemy tego zrobić. Dobrze jest też znać różnicę między poszczególnymi etapami budowy, aby wiedzieć, na co dokładnie się decydujemy, kupując dane lokum w takim stanie, lub też powierzając ekipom budowlanym postawienie domu do wskazanego stanu.
Jakie są etapy powstawania domu?
Sprawna budowa domów pod klucz w Poznaniu oznacza, że budynek stawia się w około dwa lata, przy czym uwzględnia się w tym wszystkie niezbędne przerwy technologiczne oraz przestoje spowodowane pogodą. Oczywiście jest szansa na postawienie domu w krótszym czasie, jednak wiele zależy od naszego zaangażowania i tego, jak bardzo się nam spieszy. Kluczem jest tu też dobra organizacja, która pozwala przewidzieć wiele sytuacji i tworzyć taką rzeczywistość, aby każdy etap budowy był zakończony w określonym terminie.
Pierwszym etapem jest stan zerowy, w którym chodzi o wylanie fundamentów. Drugi etap to stan surowy otwarty, który wykonuje się często w drugiej części roku, aby pozostawić dom do tak zwanego odstania na zimę. Następny etap to stan surowy zamknięty, w którym pojawiają się okna i drzwi zewnętrzne oraz pokrycie dachu. Kolejny etap to stan deweloperski, w którym w środku znajdują się wszystkie instalacje i podejścia do urządzeń sanitarnych. Kolejny etap to wykończenie wnętrza i uwielbiany przez wszystkich stan pod klucz, gdzie wystarczy wprowadzić się i urządzić lokum swoimi meblami.
Czy opłaca się budować dom systemem gospodarczym?
Budowa w systemie gospodarczym zakłada, że stawiamy kolejne etapy wtedy, gdy mamy na to budżet. W rezultacie może się okazać, że budowa może potrwać zdecydowanie dłużej, niż dwa lata. W tej sytuacji warto pilnować, aby zawieszać budowę jedynie w takim momencie, w którym jest to zdrowe dla budynku. Nie jest dobrze, gdy postawione już mury będą niewykańczane przez sezon lub dwa. Zbierająca się wilgoć w ścianach może później źle wpływać na wnętrze budynku.