Urządzanie ogrodu może być naprawdę świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Może niektóre osoby uważają to, jako swój przykry obowiązek, ale wtedy należy się zastanowić nad tym, czy posiadanie w takich okolicznościach własnego ogrodu faktycznie będzie miało jakikolwiek sens. Jednak na szczęście dla wielu „domkowiczów” aranżowanie własnego ogrodu może stać się prawdziwą pasją.
Po pierwsze plan
Zanim przejdziemy do listy zakupów, lub spontanicznego kupowania wszystkich roślin, które nam się tylko podobają. Warto na samym początku dokonać pewnego planowania. W końcu nawet od tego etapu zaczynają swoją pracę profesjonaliści, czyli architekci ogrodowi. Muszą oni zrobić rozeznanie, w jakim miejscu jest usytuowany ogród, gdzie występują zacienione miejsca, a także jaka jest ekspozycja słoneczna. Ponadto kluczowymi informacjami jest również to, jaka gleba znajduje się na naszej działce, jaką powierzchnię mamy do zagospodarowania, a także jakie są nasze osobiste oczekiwania co do tego, co miałoby się znaleźć w naszym zielonym zakątku.
Gdy już zbierzemy te wszystkie informacje, możemy przystąpić do kolejnego etapu – czyli dobrania odpowiednich roślin, które nas bardzo zainteresują. Dobrze jest naszkicować mniej więcej ogródek, a także pomalować miejsca, w których występuje duże nasłonecznienie, w których jest ono umiarkowane, a także w jakich częściach ogrodu, raczej możemy liczyć na większe zacienienie. W takiej sytuacji będzie nam łatwiej dobrać odpowiednie rośliny. W końcu nie możemy, a właściwie nie powinniśmy sadzić roślin ciepłolubnych w miejsca zacienione, ponieważ istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że po prostu nie wytrzymają one takich warunków.
Zatem jeśli mamy bardzo mocno nasłoneczniony ogród, to również zastanówmy się co zamierzamy w nim posadzić, z dłuższą perspektywą czasu. Dlaczego to jest takie ważne. Gdy przykładowo obsadzimy w takim miejscu słonecznolubne byliny, a zaraz obok posadzimy brzózki, to za kilka lat raczej będziemy mogli pożegnać się z bylinami. Ponieważ drzewa urosną nie tylko bardzo szybko, ale przede wszystkim do takich rozmiarów, by ostatecznie zacienić wcześniej nasłonecznione miejsce. Dopasowywanie roślin do ich wymagań, szczególnie dla początkujących działkowiczów może okazać się zadaniem nie tyle trudnym co żmudnym. Chociaż zaletą takiego teoretycznego przygotowania się do aranżacji ogródka jest na pewno to, że dowiemy się dużo więcej na temat roślin, a nawet istnieje szansa na poznanie innych, wielu ciekawych gatunków roślin i kwiatów. W końcu nie każda roślina, która nam się podobała, będzie miała szanse na przetrwanie w naszym ogrodzie. Rozwiązania mamy dwa: albo ryzykujemy i ta roślina raczej nie dożyje do kolejnego sezonu, albo szukamy w spisie wszystkich roślin innej, która też przypadnie nam do gustu, a jednocześnie idealnie odnajdzie się w takich warunkach, jakimi rzeczywiście dysponujemy.
Wybór roślin
Kolejnym krokiem jest zdecydowanie się, jakie rośliny chcemy mieć w swoim ogrodzie. Zdecydowanie łatwiej jest nam już dopasować odpowiednie gatunki kwiatów, krzewów oraz drzewek do tego, jakie warunki rzeczywiście jesteśmy im w stanie zagwarantować.
Na przykład, gdy dysponujemy miejscem bardzo nasłonecznionym, to z pewnością idealnie odnajdzie się tutaj aster chiński lub aksamitka. Już wybierając dosłownie tylko kilka takich roślin możemy mieć w swoim ogrodzie prawdziwą plejadę kolorów. Miłośnicy zdecydowanie mniejszych kwiatków, mogą zdecydować się na obecność bratka, który kwitnie niemalże przez cały sezon wiosenny, a także w czasie wczesnego lata. Chcąc wygospodarować miejsce na ozdobne pnącza, warto zastanowić się nad chmielem japońskim. Taką samą rośliną, która będzie się chętnie pięła w górę, a dodatkowo wydzielała ładny zapach, jest groszek pachnący. Często sieje się tę roślinę nie tylko w celach estetycznych, ale może ona również wspaniale odgrodzić nas od sąsiadów. Innym sposobem na wykorzystywanie tej rośliny jest również owinięcie wokół drewnianej pergoli, tworząc w swoim ogrodzie nieco zacienionego miejsca do wypoczynku.
To są oczywiście tylko niektóre przykłady tego, że w naszym ogrodzie możemy zasadzić praktycznie wszystko, co tylko będziemy sobie życzyli. Najważniejsze jest jednak umiejętne rozplanowanie tych roślin i dostosowanie się do ich wymagań.
Gdzie? Już wiemy!
Ostatnim krokiem jest oczywiście zakup odpowiednich nasion lub sadzonek i ostateczne zwieńczenie dzieła. Wydaje się, że nie musimy niczego robić oprócz zaplanowania wyprawy do sklepu ogrodniczego. Czy jednak na pewno? Warto jeszcze zastanowić się przede wszystkim na tym, w jaki sposób chcemy zasadzić wybrane przez nas gatunki roślin. Niektórych mogą interesować wyłącznie skalniaki, innych znowu raczej trawnik z posadzonymi w określonych miejscach krzewach ozdobnych. Może warto zastanowić się na obsadzaniu roślin w dekoracyjnych donicach?
Przykładowe drewniane donice możemy znaleźć między innymi tutaj http://ogrodolandia.pl/donice-drewniane. W ten sposób w naszym ogrodzie nie tylko znajdą się pięknie kwitnące rośliny, ale jednocześnie ciekawe ozdoby dekoracje w postaci donic. Same rośliny posadzone właśnie w taki sposób wyglądają niezwykle efektownie.
Kilka przydatnych uwag 🙂