Czym wyróżnia się nowoczesny dom?

Wiele osób szuka dzisiaj nowoczesnych projektów domów. Jednak czy zastanawiałeś się, czym się on wyróżnia? Niektórzy błędnie myślą, że chodzi tu tylko o nowoczesne rozwiązania, takie jak np. zdalne sterowanie domem. Tym, co najbardziej wyróżnia nowoczesne budownictwo, jest nawiązanie do stylu modernistycznego.

Projekty nowoczesnych domów, czyli prostota w wyglądzie

Słowem synonimem, które może opisywać wygląd nowoczesnego domu, jest prostota. Plany nowoczesnych domów najczęściej opierają się o prostopadłościany. Większość projektów posiada płaski dach. W niektórych projektach można znaleźć dostawiony garaż. Prostota objawia się również w wyglądzie domu — nie posiada on zbędnych ozdób. Bardzo często kolorystyka nowoczesnych domów opiera się o jeden, jasny kolor, a jedynym urozmaiceniem w elewacji są okna i drzwi.  Duży wpływ na to, że projekty nowoczesnych domów są znów popularne, są możliwości technologiczne. System rynnowy można schować dziś w warstwie ocieplenia, przez co nie ma elementów, które zaburzają wygląd zewnętrzny domu. Nowoczesne domy są również projektowane tak, żeby były ekologiczne i oszczędne w utrzymaniu. Przez to często południowa ściana jest bardziej przeszklona, co pozwala zmniejszyć wydatki na ogrzewanie zimą.

Wnętrza w projektach nowoczesnych domów

Wpływy stylu modernistycznego są widoczne również we wnętrzach projektów nowoczesnych domów. Są one również minimalistyczne i bardziej surowe. To sprawia, że wnętrza wydają się optycznie większe. Oprócz tego ogólny projekt wnętrza utrzymany jest w jednej stylistyce, dzięki czemu łatwiejsza jest jego aranżacja, a całość wygląda spójnie.

W projektach nowoczesnych domów duże znaczenie ma również ogólny rozkład wnętrz. Przestrzeń dzieli się na tak zwane „strefy funkcjonalne”, gdzie podobne pomieszczenia skupia się obok siebie.

Często można znaleźć tutaj wydzielone dwie strefy:

  • Strefę dzienną, która jest często otwarta. Tu przyjmuje się gości i spędza czas w ciągu dnia.
  • Strefę nocną, która jest wyraźnie oddzielona od strefy dziennej. Ta strefa jest prywatna.

W przypadku domów parterowych obie te strefy są wyraźnie oddzielone, natomiast w przypadku domów piętrowych częsty podział jest taki, że strefa dzienna znajduje się na parterze, natomiast strefa nocna na piętrze. Ułatwia to znacząco funkcjonowanie w takim budynku.

Nowoczesny dom to również nowoczesne rozwiązania

Pomimo że mówiąc o projektach nowoczesnych domów, skupiamy się głównie na ich stylistyce, to nie można zapomnieć również o nowoczesnych rozwiązaniach. Mówimy tu między innymi o energooszczędnych technologiach. Wprowadzenie takich rozwiązań przekłada się zarówno na oszczędności finansowe, jeżeli chodzi o utrzymanie domu, jak i wpływ takiego obiektu na środowisko. Dlatego często nowoczesny projekty domów są budowane tak, żeby ograniczyć straty ciepła. Dodatkowo często projekt nowoczesnych domów łatwo uzupełnić o panele słoneczne, dzięki którym możemy wytworzyć energię odnawialną. Duże znaczenie ma również to, żeby dom był również odpowiednio ocieplony i szczelnie izolowany. W tym miejscu dowiesz się więcej na ten temat https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-nowoczesne_projekty_domow_parterowych.html. Dobrą praktyką jest wstawienie nieotwieranych okien, które są znacznie szczelniejsze niż wersje otwierane. Dzięki temu minimalizuje się straty ciepła. Innym sposobem, jaki się często wykorzystuje się duże przeszklenia na południowej ścianie domu, co pozwala przechwytywać energię ciepłą zimą, która będzie naturalnie ogrzewać wnętrze. Żeby chronić wnętrze przed nagrzewaniem latem, stosuje się natomiast zasłony zewnętrzne, które dobrze odbijają światło. Ma to duże znaczenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę nowe regulacje, które mają wejść w życie w 2021 roku, których ostatecznym celem jest doprowadzenie do tego, żeby stworzyć tak zwane domy energooszczędne, w którym zapotrzebowanie na energię do ogrzania domu w ciągu roku jest nie większe niż 70 kWh/m2.

Podsumowanie

Jak widać nowoczesny projekt domu łączy w sobie dwa elementy. Pierwszym jest prostota i minimalizm w wyglądzie, a drugim oszczędność i ekologia w funkcjonowaniu. To aspekty, którymi wyróżniają się nowoczesne projekty domów.

Dodaj komentarz