Czym powinien być dyktowany wybór mebli kuchennych?

Meble kuchenne

Urządzanie kuchni stanowi do jednych z najtrudniejszych decyzji jakie podejmujemy przy aranżowaniu domu czy mieszkania. Tutaj bierze się pod uwagę odpowiednie meble, sprzęt AGD, wszelkie akcesoria oraz oświetlenie. Szafki nie tylko powinny prezentować się stylowo, ale także powinny być solidnie wykonane oraz być wysoce funkcjonalne. Można kupić od razu gotowy zestaw bądź skorzystać z opcji kuchni robionej na zamówienie. Jakie są zatem główne kryteria doboru mebli kuchennych?

Dokonanie pomiaru kuchni oraz wybór kształtu zabudowy

Taką podstawą, od której należy wyjść to dokładne zmierzenie całego pomieszczenia. Dzięki temu ma się możliwość wyboru mebli, które będą idealnie dopasowane. Jest to istotne szczególnie w sytuacji zdecydowania się na kupno mebli robionych na zamówienie (np. w IZIKUCHNIE meble kuchenne Gdańsk). Miara pozwoli wyznaczyć na jaki kształt możemy się zdecydować. Wiadomym faktem jest to, że posiadanie dużego metrażu daje więcej swobody i możliwości. Można dowolnie aranżować pomieszczenie, ustawiając dodatkowo wyspę czy duży stół na środku kuchni. Większe przestrzenie umożliwiają do tworzenia zabudowy w kształcie litery G lub U.

Osoby, które posiadają nieco mniejszą kuchnię muszą dokładnie przemyśleć rozmieszczenie wszystkich elementów tak, by kuchnia była komfortowa i funkcjonalna. Zabudowę w tego typu kuchniach najlepiej wybierać w kształcie litery L oraz pamiętać o trójkącie roboczym, czyli umieszczeniu kuchenki, lodówki i zlewozmywaka w niedalekiej odległości od siebie.

Styl kuchni

Bardzo duże znaczenie ma to w jakim charakterze chcemy urządzić własną kuchnię. Określenie stylu pozwoli na łatwiejsze dopasowanie frontów. Obecnie na rynku wybór stylów jest ogromny. To, co cechuje nowoczesne aranżacje kuchenne to z pewnością praktyczny minimalizm. Przy wyborze określonych wzorów, kolorów i materiałów warto uwzględnić to, by były one wysokiej jakości, odporne na wilgoć, zarysowania i promieniowanie UV.

Meble kuchenne

Rodzaj szafek

Kiedyś było nie do pomyślenia, by w kuchni brakowało górnych szafek. Współcześnie w kuchniach często występuje takie rozwiązanie. Coraz częściej odchodzi się także od szafek narożnych, które stanowią doskonały sposób na zaoszczędzenie przestrzeni i pojemną szafkę. Bywa, że w przypadku mebli projektowanych na wymiar jest możliwość uwzględnienia tego typu szafek w projekcie.

Kolorystyka

W przypadku wyboru kolorystyki większe pole do popisu mają właściciele większych przestrzeni, gdyż mogą postawić na bardziej charakterystyczny dobór barw. W przełamaniu rutyny świetnie sprawdzają się dwukolorowe fronty, gdzie szafki górne są w jaśniejszym odcieniu, a dolne w ciemniejszym. W małych kuchniach najlepiej sprawdzają się jasne kolory, które rozświetlają i optycznie powiększają pomieszczenie. W tego typu przestrzeniach lepiej postawić na płyty meblowe z połyskiem. Dodatkowo będą one wygodniejsze w utrzymaniu i zachowaniu czystości, wystarczy tylko przetrzeć delikatnie namoczoną szmatką by prezentowały się wyśmienicie.

Dodaj komentarz