Wykończenie tarasu – drewno, czy produkty kompozytowe?

Wybór materiałów do budowy tarasu nie jest łatwy. Ich różnorodność sprawia, że często zastanawiamy się, który zapewni nam estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie. I tu pojawia się pytanie: postawić na piękno drewna, czy też łatwe w utrzymaniu produkty kompozytowe. 

Na wybór odpowiednich materiałów do wykończenia tarasu ma wpływ wiele czynników.

Wykończenie tarasu – jego eksploatacja ma znaczenie

Zanim zaczniemy wybierać materiał zadajmy sobie pytanie, jaka jest intensywność eksploatacji naszego tarasu. Weźmy także pod uwagę to, czy jest zadaszony, poziom i odległość od gruntu oraz obciążenie konstrukcyjne.

Wykończenie tarasu – postaw na odpowiedni dla potrzeb materiał

Materiał, który posłuży jako wykończenie tarasu nie może nam się jedynie podobać, jeśli chcemy użytkować przez długi czas. Weźmy więc przede wszystkim pod uwagę jego jakość.

Dużym powodzeniem na rynku cieszą się zarówno deski powstałe z naturalnego drewna, jak i kompozytowe. Ostatnie są efektem połączenia mączki drzewnej i polichlorku winylu, czyli PCW.

Decydując się na deski kompozytowe zapewniamy sobie wygodę ich użytkowania. Oprócz systematycznego mycia, nie wymagają bowiem licznych zabiegów pielęgnacyjnych, ani też konserwujących. Nie możemy jednak liczyć w ich przypadku na tak głęboki koloryt, jak ma to miejsce stawiając na deski drewniane.

Jeśli natomiast zadecydujemy, że wykończenie tarasu będą stanowiły materiały wykonane z naturalnych surowców, musimy przygotować się na to, iż ich utrzymanie włożymy sporo pracy. Aby jak najdłużej zachować ich naturalny kolor, stosuje się dedykowany konstrukcjom drewnianym olej impregnujący. Najlepiej użyć go wiosną (przygotowanie do sezonu) i jesienią (zabezpieczenie przed zimą).

fot. materiały prasowe

One thought on “Wykończenie tarasu – drewno, czy produkty kompozytowe?

Dodaj komentarz