Wady i zalety ogrzewania gazowego

Mimo szerokiego wyboru nowoczesnych rozwiązań jedna z najpopularniejszych metod ogrzewania to piece gazowe i wytwarzane przez nie ciepło. Kiedy działka jest podłączona do gazu ziemnego, tę metodę uznaje się za domyślną. Jakie są wady i zalety tego systemu grzewczego? Odpowiedź znajdziecie w naszym artykule.

Zalety ogrzewania gazowego

Różne modele, warianty i ustawienia urządzenia, jakim jest kocioł gazowy, sprawia, że każdy z łatwością dobierze ten, który spełnia jego wymagania. Nie musimy do niego budować specjalnej kotłowni, ponieważ piece wiszące możemy umieścić nawet w kuchni czy w łazience. Nie ma też problemu ze stworzeniem instalacji hybrydowej z małą gruntową pompą ciepła – koszty są wtedy niższe, niż mielibyśmy ogrzewać samą pompą. Jeśli martwimy się o zanieczyszczenie środowiska, nie ma się czego bać. Niekiedy wystarczy przewód powietrzno-spalinowy do odprowadzania spalin. Jest to rozwiązanie na pewno o wiele bardziej ekologiczne niż klasyczny piec węglowy. Regularnie przeprowadzana konserwacja pieca gazowego sprawia, że ryzyko wybuchu jest minimalne. Dla osób strachliwych idealny będzie kocioł kondensacyjny z zamkniętym paleniskiem, w którym nie występuje żadna niepożądana emisja poza piec. Kolejną zaletą jest możliwość utrzymywania porządku w domu- gaz nie brudzi tak jak węgiel czy drewno.

Wady ogrzewania gazowego

To, co odrzuca wiele osób od założenia ogrzewania gazowego, to cena surowca zależna od sytuacji politycznej na świecie. W tak niestabilnych czasach, w których przyszło nam żyć, nie wiadomo jak będzie jutro. Jednak tak samo jest również z innymi paliwami, na przykład węglem. Problemem, z którym często można się spotkać, są kłopoty natury logistycznej, a więc konieczność podłączenia instalacji do gazociągu lub montaż zbiornika na działce. Przyłączenie do sieci może trwać długo i całe formalności mogą zabrać dużo czasu. Co więcej, jeśli dom nie jest dobrze ocieplony, straty na ogrzewaniu będą wysokie, co pociągnie za sobą koszty.

Jak widać, zapewnienie sobie komfortu cieplnego przez piec gazowy dwufunkcyjny ma zalety i wady. Szeroki wybór modeli, niewielkie rozmiary i możliwość zbudowania instalacji hybrydowej to jego dobre strony, które przekonują właścicieli nowo wybudowanych domów do zamontowania takiego ogrzewania. Do tego dochodzi ekologia, czystość i konserwacja tylko raz do roku. Na pewno te atuty przeważają nad takimi minusami jak cena gazu, która w dzisiejszych czasach może wzrosnąć lub zmaleć z dnia na dzień, lub wysokie straty ciepła przy słabej izolacji, które da się zniwelować, ocieplając dom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *