Urządzanie mieszkania alergika – najważniejsze aspekty

mieszkanie alergika

W przypadku osób uczulonych na pyłki, kurz czy roztocza nawet własne mieszkanie nie stanowi oazy i ostoi. Alergeny gromadzą się niemal wszędzie, a jedynym skutecznym sposobem walki z nimi są regularne porządki. Można również posiłkować się sprytnymi rozwiązaniami, takimi jak zakup oczyszczacza powietrza, usunięcie dywanów czy wybór pościeli antyalergicznej.

Dobry oczyszczacz powietrza to podstawa

Alergicy powinni zainwestować w wysokiej klasy oczyszczacz powietrza, który filtruje cząsteczki alergenów, zapobiegając ich dalszemu rozprzestrzenianiu się. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, w tym przeznaczonych do użytku domowego. Należy wybierać takie, które poradzą sobie nie tylko z drobnymi pyłkami, ale również z alergenami. Oczyszczacz powietrza nie jest w stanie poradzić sobie z efektywną filtracją w całym domu, dlatego powinien on stanąć przede wszystkim w pokoju, w którym na co dzień przebywa alergik. Ważną, dodatkową funkcją tego typu sprzętu jest też nawilżanie powietrza – dzięki temu błona śluzowa nosa nie jest przesuszona, a więc i mniej podatna na działanie alergenów.

Zbędne elementy dekoracyjne

Dywaniki, zasłony, poduszki dekoracyjne – te wszystkie elementy prezentują się pięknie, zwłaszcza jeśli są odpowiednio dobrane do stylu wnętrzarskiego, w jakim urządzono mieszkanie. Niemniej jednak nie są one przyjazne alergikom. Gromadzi się na nich kurz, drobne pyłki oraz inne alergeny. W dodatkach warto więc kierować się zasadą minimalizmu – im mniej tego rodzaju akcesoriów, tym lepiej. Zdecydowanie łatwiej będzie wtedy posprzątać mieszkanie, a także ustrzec się przed przykrymi objawami alergii. Zamiast zasłon w oknach można powiesić rolety, natomiast dywaniki mogą zastąpić specjalne maty izolacyjne, wykonanych z łatwych do doczyszczenia materiałów. Warto również wybrać pościel antyalergiczną – dotyczy to zwłaszcza osób uczulonych na pierze. Należy pamiętać, aby wszelkie elementy dekoracyjne regularnie oczyszczać z kurzu. Dobrze sprawdzają się więc elementy wykonane z materiałów, które można prać bądź które nie niszczą się pod wpływem częstego kontaktu z wodą i detergentami.

Regularne sprzątanie – w jaki sprzęt warto się wyposażyć?

Niezbędnym urządzeniem w domu każdego alergika jest oczywiście odkurzacz. Dobrze, jeśli wyposażony jest on w technologię UV oraz kilka stopni filtracji, dla lepszej walki nie tylko z brudem, ale i alergenami. Dobrze sprawdzają się również odkurzacze parowe, które pozwalają delikatnie oczyszczać powierzchnie płaskie. Urządzanie mieszkania alergika – najważniejsze aspekty. Poznasz je w tym artykule. Warto wyposażyć się w ściereczki z mikrofibry, które chłoną kurz, nie rozniecając go jednocześnie. Bardzo istotny jest dobór odpowiednich środków czyszczących. Najlepiej sprawdzają się delikatne detergenty, które pozbawione są zapachu. Warto mieć na uwadze, że zapach również może uczulać, a niektórych aromatów trudno pozbyć się pomimo regularnego wietrzenia pomieszczeń.

Urządzanie mieszkania alergika nie jest trudnym zadaniem, jednak należy pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach. Przestrzegając ogólnych zasad, można uchronić się przed nawracającymi objawami uczulenia, takimi jak katar sienny, kaszel czy łzawienie oczu. Dzięki nim alergik może poczuć się we własnym domu całkowicie bezpiecznie. Ważne jest regularne sprzątanie poszczególnych pomieszczeń, pranie pościeli, firan czy koców. Sprzątając, należy wybierać delikatne środki, które nie wydzielają nieprzyjemnych, duszących i często uczulających zapachów.

Dodaj komentarz