Przebudowa domu w trzech krokach

Przebudowa domu w trzech krokach

Wiele osób po latach mieszkania w jednym domu zostaje skuszonych wizją jego przebudowy. Nic dziwnego – życie zmienia się bardzo szybko, pojawiają się nowi członkowie rodziny, a ich gusta i potrzeby zmieniają się jak w kalejdoskopie. Kierowanie się zasadą „im szybciej tym lepiej” jest w tym przypadku bardzo zgubne, bo może doprowadzić jedynie do podjęcia nietrafionych, nieprzemyślanych decyzji.

Oto lista trzech istotnych kroków, które pomogą Ci zaplanować udaną renowację domu oraz powody, dla których są one tak ważne dla każdego projektu.

1. Znajdź i wybierz odpowiedniego projektanta

Aby rozpocząć jakiekolwiek zmiany, należy najpierw utworzyć plan i szczegółowy zakres prac. Dlatego też większość właścicieli domów wynajmuje profesjonalnego architekta lub projektanta wnętrz, a czasem ich obu jednocześnie. Należy pamiętać, że każda firma może oferować swoje usługi nieco inaczej. Wielu projektantów wnętrz oferuje swoją pomoc nawet przy wyborze materiałów i kolorów. Architekci tymczasem mogą podejmować się wielu zadań lub pracować tylko na obszarze swoich specjalizacji, pozostawiając inne szczegóły, np. plan elektryczny, projekt łazienki czy kuchni innym projektantom. Ważne jest również to, aby mieć pewność, że kupiony projekt zakłada posiadany budżet. Z tego względu jasna i bezproblemowa komunikacja z firmą projektową jest niezwykle ważna – tylko dzięki wyraźnym dialogom dany projekt będzie można dostosować do planowanej inwestycji.

2. Wybierz się na zakupy

Zakupy podczas remontu są obowiązkowe. Nie przejmuj się jednak – będziesz mieć na nie mnóstwo czasu w momencie, gdy ekipa remontowa zabierze się za przygotowywanie bazy pod remont. Jeżeli zakupy nie są Twoim ulubionym stylem spędzenia wolnego czasu, powierz decyzje projektantowi. To on może pomóc Ci na etapie wyboru materiałów, bowiem nawet ci, którzy lubią zakupy, mogą być przytłoczeni wszystkimi opcjami. Nie lekceważ liczby rzeczy, które muszą być wybrane, począwszy od klamki i okien, aż do blatów i lamp. Pozwól sobie przeznaczyć na podjęcie wszystkich decyzji dużo czasu. Może się okazać, że niezbędny będzie nawet miesiąc lub dwa. Podczas zakupów płytek i podłóg z drewna potrzebne Ci będą projekty od architekta lub projektanta, dopilnuj zatem by wszystkie niezbędne szczegóły były wyraźnie zapisane.

3. Uzyskaj pozwolenia

W zależności od zakresu projektu i miejsca, przebudowa domu może zająć dzień, miesiąc lub nawet lata. Dobrze przygotowane, profesjonalne projekty domów powinny sprawić, że uzyskanie pozwolenia będzie jedynie formalnością i pozwolą Ci zidentyfikować prawdopodobną datę rozpoczęcia realizacji projektu. Opłaty za pozwolenia mogą wahać się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od miejsca zamieszkania i wielkości Twojego projektu, jednak większość zmian zwykle nie wymaga żadnych dodatkowych opłat od urzędów. Uzyskanie niezbędnej dokumentacji będzie dla Ciebie zielonym światłem do rozpoczęcia jednej z najważniejszych zmian w życiu Twojej rodziny. Powodzenia!

One thought on “Przebudowa domu w trzech krokach

Dodaj komentarz