Oszczędzanie wody ma znaczenie

Oszczędzanie wody ma istotne znaczenie nie tylko dla naszego domowego budżetu, ale przede wszystkim środowiska. Warto o tym pamiętać podczas jej codziennego użytkowania. Sposobów na mądre zużywanie wody jest wiele i nie wiążą się one z utrudnianiem nam życia. 

Zanim odkręcimy wodę w kranie pomyślmy o tym, że jej marnowanie, bądź nierozważne użytkowanie niesie ze sobą wiele poważnych konsekwencji. Woda jest bowiem surowcem, który jest przez nas wykorzystywany szybciej, niż jesteśmy w stanie odtworzyć. Mimo że stanowi ona 70% powierzchni ziemi, tylko 2,5% tej ilości nadaje się do spożywania.

Oszczędzanie wody z ONZ

Organizacja Narodów Zjednoczonych w 1992 r.  ustanowiła „Światowy Dzień Wody”, aby zwrócić uwagę na jej mocno ograniczone zasoby, a co za tym idzie, wzbudzić w nas potrzebę jej racjonalnego używania.  Okazuje się, że na świecie z powodu braku wody pitnej cierpi około 800 milionów osób.  Udowodniono, że jest ona nieodpowiednio eksploatowana w gospodarce komunalnej, przemyśle oraz rolnictwie. Wyliczono także, iż 10% udziału w jej zużywaniu stanowią gospodarstwa domowe. Jej największą ilość pochłaniają m.in. codzienne obowiązki oraz czynności higieniczne. Jakie więc podjąć kroki, aby zminimalizować zużywanie wody?

Sposoby na oszczędzanie wody

Pierwszym i bardzo ważnym krokiem na drodze do racjonalnego zużywania wody jest kształtowanie dobrych postaw u dzieci już od najmłodszych lat. Sami także powinniśmy dawać im jak najlepszy przykład. Warto zacząć więc np. od unikania mycia zębów przy odkręconym kranie, zastępując tę czynność napełnionym wodą kubkiem. Strumień powinniśmy zakręcać także m.in. podczas golenia. Warto także zastąpić codzienną kąpiel braniem prysznica.

Ukłon w stronę oszczędności należy się także podczas codziennego zmywania naczyń. Jeśli nie jesteśmy posiadaczami zmywarki, warto pomyśleć o napuszczeniu wody do miski, a następnie płukanie pod zimnym, niedużym strumieniem.  Z kolei, gdy wyposażyliśmy kuchnię w urządzenie do zmywania, pamiętajmy o jego pełnym zapełnieniu, a następnie nastawieniu odpowiedniego programu oszczędzającego wodę oraz energię.

Istotną kwestię stanowi skrupulatne sprawdzanie stanu urządzeń stanowiących wyposażenie domu. Należy mieć na uwadze to, iż nawet najdrobniejsze przecieki, uszkodzone uszczelki, czy kapiący kran przyczyniają się do straty wody – nawet w litrowych ilościach w ciągu dnia.

Oszczędzaj wodę i postaw na ekonomię

Oszczędność wody idzie w parze z używaniem odpowiedniego sprzętu, którego używamy każdego dnia. Warto więc pomyśleć m.in. o bateriach termostatycznych, które skutecznie ograniczają zużycie wody, potrzebnej do nastawienia temperatury. Na rynku dostępne są także modele miski sedesowej, które umożliwiają spłukiwanie jedynie połowy zawartości zbiornika.  Ponadto warto zatroszczyć się przystosowane do oszczędzania m.in. zmywarki oraz pralki.

One thought on “Oszczędzanie wody ma znaczenie

Dodaj komentarz