Letnie działkowanie to nie tylko leniuchowanie. Jakie prace powinieneś wykonać i jak się przygotować?

Prace w ogrodzie

Latem na działce nie tylko leniuchujemy, gdyż aby pięknie się prezentowała musimy również zakasać rękawy. Warto zatem dowiedzieć się jakie prace musimy wykonać w lipcu i sierpniu. Oczywiście jest to w dużej mierze uzależnione od tego jakie rośliny uprawiamy na naszym skrawku ziemi. Efektywne spędzanie czasu na działce również może być relaksujące. Zatem co najpierw należy zrobić?

Zadbaj o działkowy trawnik

Przez cały sezon musisz dbać o działkowy trawnik. Jeśli jesteś z tych, którzy w działkę zainwestowali głównie rekreacyjnie i masz tam postawiony mały domek holenderski, a ponadto spędzasz czas aktywnie, grając w bule, piłkę czy badmintona, to i tak trawnik musisz utrzymywać w dobrym stanie. Zatem niezbędne będzie przede wszystkim regularne koszenie. Jak często trzeba to robić latem? Dużo zależy od rodzaju trawy i szybkości jej wzrostu, a jeżeli zainwestowałeś w tę sportową musisz ją kosić nawet dwa razy w tygodniu. Jeśli masz tzw. trawnik parkowy to powinieneś go kosić co najmniej co 10 dni. Istotne znaczenie ma fakt, by nie kosić trawnika zbyt nisko. Należy zabrać się za pracę wtedy, gdy trzeba go skosić o połowę. W lipcu powinieneś również po raz ostatni zastosować azotowy nawóz do podłoża. Jeśli o tym zapomnisz nie powinieneś robić już tego w sierpniu, gdyż wtedy trawnik przygotowuje się już powoli do miesięcy jesiennych i zimowych. Nawóz na działkę możesz dobrać do rodzaju trawnika i ewentualnych problemów jakie występują. Może być to mieszanka z wapnem, jeśli odczyn jest zbyt kwaśny albo nawóz do trawnika z mchem, jeśli intensywnie zarasta trawnik. Oczywiście nie możesz zapomnieć również o regularnym podlewaniu trawnika. Solidnie podlej go po wysypaniu nawozu, ale nigdy przedtem, gdyż przyklei się on do źdźbeł i może spowodować zniszczenie trawnika, wszak ma on zasilić glebę i korzenie traw.

Zbiory i cięcie krzewów owocowych

W lipcu owocuje większość krzewów. Dlatego jeśli uprawiasz maliny lub porzeczki, to właśnie teraz czekają Cię zbiory. Pomiędzy krzewami możesz również dostrzec niechciane chwasty, które będą próbowały zagłuszyć roślinę. Oczywiście musisz je usunąć. Po zbiorach najlepiej przeprowadzić cięcie sanitarne. Tę pracę należy zarezerwować na sierpień. Ten miesiąc to również czas na ponowne sadzenie truskawek. Musisz zatem odpowiednio przygotować rabaty, pozbyć się chwastów, rozłożyć agrotkaninę i wykonać w niej odpowiednie wycięcia, gdzie trafią sadzonki.

Zbiory i sadzenie warzyw i ziół

Wielu z nas na swoich działkach ma warzywniki i sadzi zioła. Lato to intensywny czas pracy, dla tych którzy zdecydowali się na takie uprawy. W lipcu czekają nas zbiory cebuli z dymki, ogórków, bobu, cukinii, fasoli szparagowej, grochu a także pomidorów. Gotowa do zebrania jest również natka pietruszki czy młoda marchew i buraki ćwikłowe. Możesz również zebrać tymianek, bazylię, miętę, a także majeranek. Do gruntu można w lipcu wysadzić jarmuż, brokuły, kalafior, a także brukselkę, które będziemy zbierać jesienią. Z kolei w sierpniu wysadzamy szpinak, koper, rzodkiew, kalarepę czy też sałatę masłową.

Wykopywanie i sadzenie roślin cebulowych

Pierwsza połowa lipca to czas, kiedy już rośliny cebulowe trzeba wykopać. Oczywiście wcześniej należy usunąć zwiędłe liście, które są znakiem, że cebula zebrała wszystkie składniki odżywcze. W sierpniu zajmujemy się sadzeniem tych roślin cebulowych, które pojawiają się najwcześniej, a więc zarówno przebiśniegów, jak i krokusów. Warto pamiętać, by do tego celu używać koszyczków, które zapobiegną zjadaniu sadzonek przez nornice. Pamiętaj również o przygotowaniu się do prac ogrodowych. Niezbędne będą solidne rękawice, a także pełne buty, aby uniknąć złapania kleszczy.

A na koniec…zasłużony relaks. Pracy wydaje się sporo, jednak przecież nie musisz wszystkich tych roślin sadzić na swojej działce. Im więcej gatunków, tym więcej pracy. Jednak nie jest to bardzo męczące zajęcie, a wiele osób wręcz relaksuje. Potem pozostanie Ci usiąść w wygodnym fotelu czy na leżaku ogrodowym i sączyć schłodzone, świeżo wyciśnięte soki, na które owoce możesz pozyskać z własnej uprawy. Pachnący ogród działkowy i cisza pozwalają uciec od zgiełku codziennego miejskiego życia, dlatego warto zainwestować w swój skrawek ziemi.

Dodaj komentarz