Jak przykleić listwy i maskownice?

przyklejenie listw

Planując prace remontowe związane z listwami i maskownicami, nasze zmagania nie skończą się tylko na prawidłowym przycięciu – równie ważne jest także ich mocne i trwałe przytwierdzenie do podłoża. Jaki klej będzie najbardziej odpowiedni do tego zadania? Na to pytanie odpowiada Wiktor Loręcki, Specjalista ds. Produktu, Segment Uszczelniaczy, Pian i Klejów Montażowych w firmie Bostik.

Kiedy w planach mamy zasłonięcie szczelin dylatacyjnych lub zależy nam na bezpośrednim poprowadzeniu i osłonie przewodów elektrycznych oraz telekomunikacyjnych na podłodze, do tych prac z pewnością przyda się odpowiedni klej montażowy. Dzięki trwałości i elastyczności, dobrze dobrany produkt pozwoli na wyjątkowo trwałe oraz wygodne przytwierdzanie listew czy maskownic do każdego podłoża. Jaki produkt wybrać, by pomógł nam w klejeniu listew lub maskownic? Z pomocą przychodzi Bostik MAMUT Glue. Jest on odporny na spływanie – przy klejeniu poziomym, jak i pionowym. Jego bezskurczowe właściwości zapobiegają powstawaniu rys, pęcherzy i pęknięć.

Trzyma natychmiast z silą Mamuta

Bostik MAMUT GLUE to jednoskładnikowy, trwale elastyczny, super lepki i gęsty klej montażowy na bazie MS POLIMERU – modyfikowanych silanów – przeznaczony m.in. do mocowania elementów stolarki meblowej, listew, maskownic, zabudowy wnęk, blatów, frontów, profili, paneli, progów, uchwytów lub wieszaków. Unikalna technologia polimerowa zapewnia natychmiastową i optymalnie wysoką przyczepność bez konieczności podpierania. Bostik MAMUT GLUE doskonale znosi drgania i wibracje, niezależnie od zastosowania. Umożliwia niesamowicie silny chwyt – zarówno w przypadku podłoży gładkich, jak i porowatych, wewnątrz i na zewnątrz, bez konieczności gruntowania. Jest neutralny dla podłoża, a także posiada certyfikat EMICODE EC1 Plus, co potwierdza spełnianie najbardziej restrykcyjnej normy w zakresie ograniczenia emisji lotnych związków organicznych mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia. Klej jest także bezpieczny dla alergików.

– Z pomocą Bostik MAMUT GLUE możemy kleić powierzchnie malowane, emaliowane czy glazurowane wykonane z tynku, betonu i gipsu, jak również z ceramiki sanitarnej, szkła lub porcelany. Jest on na tyle silny, że gwarantuje trwałość maksymalnie wytrzymałej spoiny. – mówi Wiktor Loręcki, Specjalista ds. Produktu, Segment Uszczelniaczy, Pian i Klejów Montażowych w firmie Bostik.

Jak aplikować?

W jaki sposób aplikować klej montażowy taki jak Bostik MAMUT Glue, aby odpowiednio przytwierdzić listwę lub maskownicę? W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować podłoże. Musi być ono pozbawione olejów, tłuszczów, pyłu, kurzu i słabo związanych powłok malarskich lub lakierniczych, jak również pozostałości po poprzednich kitach, klejach, farbach itp. Co więcej, potrzebny nam będzie także pistolet ręczny lub pneumatyczny – z uwagi na precyzyjniejszą i prostszą aplikację.

– W przypadku aplikacji, na początku zdejmujemy nosek, odcinamy wierzchołek kartusza powyżej gwintu i ponownie nakładamy nosek, stosując tylko dostarczany z produktem oryginalny nosek z nacięciem typu „V”. Pamiętajmy przy tym, by nie odcinać noska na inną średnicę! Klej nakładamy jednostronnie pionowymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 20-30 cm – w zależności od rozmiarów przyklejanych elementów –  w celu zapewnienia dobrej wentylacji spoiny. Następnie łączymy listwę lub maskownicę z podłożem w ciągu maksymalnie 10 minut od nałożenia kleju. Dla optymalnej wytrzymałości, klejone elementy docisnąć tak, by między nimi pozostała 2-3 mm szczelina wentylacyjna. Dystans ten zapewni, że spoina klejowa będzie w stanie dobrze przenosić odkształcenia. – wyjaśnia Specjalista ds. Produktu, Segment Uszczelniaczy, Pian i Klejów Montażowych w firmie Bostik.

Ważne jest, aby klej zawsze nakładany był paskami o trójkątnym przekroju, co umożliwia dostarczana razem z produktem, specjalnie nacięta końcówka „V” – tak, by między paskami był dostęp powietrza i wilgoci. Bez zapewnionej wentylacji, klej utwardzi się tylko na obrzeżach, a wnętrze pozostanie nieutwardzone przez długi czas, co także nie pozwoli na uzyskanie deklarowanych parametrów wytrzymałościowych.

Mając w planach klejenie listew lub maskownic, nie można obejść się bez odpowiedniego kleju montażowego. W tych pracach pomoże nam Bostik MAMUT Glue, który stworzony na bazie MS POLIMERU, powoduje mocne i trwałe spojenie, nie uszkadzając sklejanych tworzyw. Jest odporny na spływanie, umożliwiając niesamowicie silny chwyt – zarówno w przypadku podłoży gładkich, porowatych, wewnątrz i na zewnątrz, bez konieczności gruntowania.

Dodaj komentarz