Budowa domów energooszczędnych – co warto o nich wiedzieć?

domy energooszczedne

Domy energooszczędne są w Polsce budowane coraz częściej. Czym dokładnie charakteryzują się takie domy jednorodzinne? Jak można wybudować dom o niskim zapotrzebowaniu na energię? Doradzamy!

Czym cechują się domy energooszczędne?

Pod pojęciem domu energooszczędnego znajduje się rodzaj budynku, który ma niskie zapotrzebowanie na energię cieplną w porównaniu do domu tradycyjnego.

Ze względu na wykorzystanie specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych i materiałów, a także energooszczędnych instalacji domy energooszczędne są niedrogie w utrzymaniu, co powoduje, że dzisiaj przyciągają one duże zainteresowanie inwestorów.

Pod względem swojej budowy domy energooszczędne charakteryzują się:

  • zwartą bryłą bez balkonów, wykuszy i innych wystających elementów
  • bardzo dobrą termoizolacją ścian, fundamentów i dachu
  • energooszczędnymi oknami i drzwiami
  • wydajną wentylacją, szczególnie z rekuperacją
  • energooszczędnymi instalacjami, często wykorzystującymi OZE i inteligentne rozwiązania typu smart home.

Domy energooszczędne – jakie mają zalety?

Najważniejszą zaletą domów energooszczędnych jest ich niskie zapotrzebowanie na energię cieplną, czyli przeznaczoną do ogrzewania, ponieważ to właśnie ono jest głównym wydatkiem związanym z utrzymaniem domu.

Niskie zapotrzebowanie na energię przekłada się z kolei na niższe rachunki za utrzymanie budynku oraz pozwala na zmniejszenie jego negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Warto też wskazać, że w ostatnim czasie koszty związane z utrzymaniem budynków znacznie się zwiększyły, dlatego wybranie energooszczędnych technologii i materiałów to przyszłościowa decyzja.

Czy domy energooszczędne mają wady?

Zasadniczo domy te same w sobie nie posiadają wad, ponieważ są one budowane tak, aby były oszczędne, trwałe i wytrzymałe.

Warto jednak pamiętać o tym, że budowa domów energooszczędnych jest związana z wyższymi kosztami niż w przypadku domów o wyższym zapotrzebowaniu na energię ze względu na koszty materiałów i instalacji.

Jak wybudować dom energooszczędny?

Wybudowanie domu jednorodzinnego o energooszczędnych rozwiązaniach możliwe jest zarówno systemem gospodarczym, jak i poprzez zlecenie prac generalnemu wykonawcy, który w tym zakresie ma duże doświadczenie.

W drugim przypadku, gdy planowana jest budowa domów Jastrzębie Zdrój – https://tikpro.pl/budowa-domow-jastrzebie-zdroj to tylko jedno z wielu miast w Polsce, gdzie taka usługa jest dostępna. Warto poszukać wykonawcy, który ma w tym właśnie zakresie duże doświadczenie, które dodatkowo poparte jest pozytywnymi opiniami klientów, co pozwoli na otrzymanie kompleksowego wsparcia przy realizacji prac budowlanych.

Dodaj komentarz