Baśniowy klimat w Twoim domu – poznaj ciekawy pomysł na aranżację salonu w tym stylu

ramki do pokoju

Któż z nas nie lubi baśni i tego ich klimatu? Oczywiście nie należy nadmiernie myśleć o treści, bo wtedy można dojść do wniosku, że są pozbawione logiki, przykładem jest „Dziewczynka z zapałkami”, bo nie zagłębiając się zbytnio w szczegóły, kto sprzedawałby po jednej zapałce, przecież to czysty bezsens, a skoro było zimno to przecież można było szybciej rozpalić ognisko. Ok, nie będziemy już dłużej analizować, lepie skupimy się na stylu aranżacji inspirowanym baśniami, choć dalej myślimy o braku racjonalnego myślenia „Dziewczynki z zapałkami”. Na szczęście styl, który zaraz opiszemy nie ma w sobie nawet krzty kiczu, ani przesady, a jest natomiast maksymalnie przytulny oraz zwyczajnie piękny. Oto, co musicie wiedzieć o baśniowym klimacie.

Styl baśniowy – kilka przydatnych informacji

Główną zasadą stylu baśniowego jest połączenie piękna z funkcjonalnością. Ale tutaj bardzo ważne jest także stworzenie odpowiedniego nastroju oraz klimatu, który kojarzy się z rodzinnym ciepłem i ma także wywoływać pozytywne emocje. Dlatego tak ważne są w nim spersonalizowane dodatki, choćby multiramy z rodzinnymi zdjęciami. Nie można też nie wspomnieć o kolorystyce, zatem niczym ta z baśni powinna być stonowana, nieco rozmyta, ale i miejscami intensywna. Warto też postawić na praktyczne rozwiązania, dzięki którym przebywanie we wnętrzu będzie jeszcze bardziej przyjemne. Można to łatwo uzyskać nie tylko poprzez dodatki, ale i meble.

Bielone meble to podstawa

W takich wnętrzach powinny znaleźć się bielone meble, które są nieco retro i prezentują się niczym nadszarpnięte czasem bądź z innej epoki. Dodatkowej indywidualności, ale także piękna dodadzą wszelkim witrynom czy komodom z widocznymi słojami czy sękami, które każde drzewo ma jedyne w swoim rodzaju. Oczywiście meble z prawdziwego drewna są drogie, ale można tutaj wybrać zamienniki, czyli te z płyty meblowej z imitacją słoi i sęków. Zwróćcie też uwagę na ich posadowienie, otóż nóżki powinny być esowate i wygięte, co sprawia, że zyskują jeszcze więcej charakteru, ale i są bardzo oryginalne. Do tego n uwagę zasługują stylizowane na retro mosiężne uchwyty oraz przeszklenia. Nie można także zapomnieć o sofie, koniecznie pikowanej. Z kolei w salonie czy sypialni obok okna można ustawić szezlong także z pikowaniem oraz ozdobnymi guzikami. Tutaj zwróćcie uwagę na fakturę tych wypoczynkowych mebli, która powinna być subtelna, gładka, a kolory stonowane od jasnych szarości, przez brudne biele, aż do baby blue. Na samym końcu trzeba też pomyśleć o stołach czy stolikach, nawet małych stolikach pomocniczych, które czasem określa się mianem stolików pod telefon. Ważna jest ich estetyka, która także powinna wpisywać się w ludwikowski bądź kolonialny styl.

Czas na dekoracje

W przypadku aranżacji w stylu baśniowym, tak jak wspominaliśmy, dekoracje są bardzo ważne. Ale i one powinny być bardzo przemyślane i dopracowane. Zatem multiramki to absolutne must have i można je zawiesić na każdej ścianie, zarówno nad kominkiem, ale i obok rodzinnego stołu. Do tego na sofie powinny znaleźć się miękkie, pluszowe poduszki, ewentualnie te z pikowaniami, ale nie kwadratowe, lecz okrągłe czy prostokątne. Pledy są również obowiązkowe. Mogą być one zakończone ozdobnymi kuleczkami czy frędzlami. Obok sofy koniecznie połóżcie dywan, jednak on powinien stanowić kontrast do całości, czyli powinien być utrzymany w orientalnym klimacie. Na samym końcu czas pomyśleć o udekorowaniu okien masywnymi zasłonami, które są lejące i bardzo długie.

Oświetlenie ma znaczenie

Na samym końcu musimy wspomnieć o oświetleniu, które także jest ważne. Ale nie tylko ze względów praktycznych, gdyż i ono wpływa na klimat. Dlatego też należy pamiętać, że najlepszy klimat, który jest pełen harmonii tworzy ciepła barwa światła. Ale trzeba pomyśleć o samym źródle i tutaj najlepiej będzie pasować duży żyrandol z kryształkami. Na ścianach można tez umieścić stylizowane na retro kinkiety.

Styl baśniowy ma w sobie powab, piękno, ale i odrobinę orientu. Rzeczywiście przebywanie w tak urządzonych wnętrzach jest maksymalnie przyjemne. Ale pamiętajcie też, żeby kupując meble czy dodatki zwracać uwagę na jakość tych produktów.

Dodaj komentarz