Nie od dziś wiadomo, że światło słoneczne ma ogromny wpływ na rozwój i samopoczucie człowieka. Kiedy mamy do niego dostęp napawa nas optymizmem, gdy odczuwamy jego brak, czujemy się apatyczni, zmęczeni i pozbawieni energii. Braki dostępu do słońca warto kompensować oświetleniem sztucznym. Jednak by robić to odpowiednio należy wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze oświetlenia.
Polska leży na szerokości geograficznej, w której dość mocno zaznacza się mała ilość słonecznych i długich dni. Stąd, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym, niezależnie czy to w pracy, szkole lub domu, ludzie spędzają długie godziny przy świetle sztucznym. Barwa tego światła mocno oddziałuje na nastrój panujący w pomieszczeniu oraz samopoczucie człowieka.
Barwa światła
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że barwa światła w istotny w sposób wpływa na znajdujących się w pomieszczeniu ludzi. W zależności od tego, czy światło ma barwę ciepłą, czy zimną, potrafi motywować ludzi do pracy i działania, lub zapewniać im komfortowy i spokojny relaks. Od barwy światła zależy też odcień widzianych przez nas przedmiotów. Zatem dokonując wyboru oświetlenia warto szczególną zwracać uwagę na takie parametry, jak barwa światła oraz wskaźnik oddawania barw.
Barwa ciepła, zimna i neutralna
Jeszcze nie tak dawno ciepłą barwę światła emitowały tylko tradycyjne żarówki. To one cieszyły się największą popularnością wśród konsumentów. Światło o barwie zimnej natomiast zapewniały świetlówki, lampy metahalogenowe i oświetlenie LED. Światło neutralne, czyli takie, które swoją barwą było najbardziej zbliżone do światła naturalnego, dawały lampy halogenowe. Postęp technologiczny sprawił, że obecnie konsumenci mają dostęp do różnego rodzaju sztucznych źródeł światła, które emitują światło ciepłe. Wymienić można tu chociażby lampy LED i lampy halogenowe oraz świetlówki.
Temperatura barwowa
Barwę światła definiuje wielkość określana temperaturą barwową (TC), której jednostką miary jest Kelvin (K). Światło ciepłe charakteryzuje się temperaturą barwową mniejszą niż 3300 K, a zimne wyższą niż 5000 K. W przypadku oświetlenia LED rozkład temperatury barwowej wygląda następująco:
- barwa biała ciepła – 2700 – 3500K,
- barwa neutralna – 4000 – 4500K,
- barwa biała zimna – 4600 – 6500K.
Światło o barwie ciepłej potrafi wprowadzić do wnętrza niepowtarzalny, przyjemny i relaksujący nastrój. Wpływa na poprawę samopoczucia i stwarza dogodne warunki do odpoczynku. Oświetlone przy pomocy takiego światła pomieszczenia stają się miłe i przytulne. Ciepłe światło relaksuje, rozluźnia i napawa optymizmem.
Światło o temperaturze zimnej oraz neutralnej sprzyja koncentracji uwagi oraz motywuje do pracy i działania. Światło o barwie neutralnej najlepiej nadaje się do czytania i nauki, gdyż w przeciwieństwie do oświetlenia o barwie ziemnej nie męczy wzroku. Światło o barwie zimnej natomiast doskonale nadaje się do zakładów produkcyjnych, hal magazynowych itp.
Wskaźnik oddawania barw
Wskaźnik oddawania barw (Ra) to wielkość, która charakteryzuje zdolność światła do odzwierciedlania barw oświetlanych przez nie przedmiotów. Decydując się na zakup oświetlenia LED warto zadbać o to, by wskaźnik Ra był jak najwyższy. Najlepiej, jeśli będzie zbliżony do maksymalnej możliwej wartości równej 100, charakterystycznej dla światła dziennego oraz wielu żarowych źródeł światła. Wysoki wskaźnik oddawania barw gwarantuje, że obserwowane przez nas przedmioty widzimy w ich rzeczywistych, nieprzekłamanych kolorach.
zawsze się zastanawiałem co to jest te Ra, teraz w końcu wiem